НОВИНИ

25.08.2010 | Туреччина змінює стратегію національної безпеки?
Джерело - Європейський простір

Влада Туреччини має намір внести кардинальні зміни в стратегію національної безпеки, виключивши з неї як основні зовнішні загрози чотири країни, у тому числі Росію.


У лютому цього року прем'єр Тайіп Ердоган оголосив про намір уряду переглянути Червону книгу - документ про політику в галузі національної безпеки, виключивши з неї ряд положень про внутрішні і зовнішні загрози Туреччини.


Червона книга традиційно готується Генштабом Туреччини і набуває остаточного вигляду після схвалення Радою національної безпеки. Востаннє вона була затверджена в жовтні 2005 року, коли Анкара почала переговори з Євросоюзом про вступ в цю регіональну організацію як повноправного члена.


З часом і залежно від кон'юнктури в Червону книгу вносяться зміни, однак тривалий час в ній як внутрішні загрози розглядаються ісламський радикалізм, сепаратизм та діяльність лівацьких угруповань. Головною зовнішньою загрозою для Туреччини є міжнародний тероризм. Іранська ядерна програма в стратегії від 2005 року займає одне з перших місць у низці зовнішніх загроз.


У проект нової стратегії нацбезпеки, яку планується розглянути в жовтні на засіданні РНБ, вносяться "найбільш кардинальні зміни з часів холодної війни", повідомляє турецька газета Міллієт. Зокрема турецьке МЗС пропонує виключити з Червоної книги як "основні зовнішні загрози" Росію, Грецію, Іран та Ірак. Зазначені країни, з якими Анкара тісно співпрацює в останні роки, відомство дипломатії розглядає як нових партнерів, зазначає видання.


У колишніх варіантах Червоної книги, які готувалися з закінченням холодної війни, ставлення до Росії поетапно змінювалося, з неї свого часу була виключена нібито "загроза комунізму", яка виходила від спадкоємиці колишнього СРСР. Водночас РФ все ще розглядається як "загроза" для Туреччини через реалізовану нею енергетичну стратегію і розбіжності в інтересах на Кавказі, пише Міллієт.


Основна зміна в Червоній книзі, що стосується внутрішньої політики, пов'язана з переглядом загрози фундаменталізму. Як зазначають місцеві ЗМІ, ставлення до неї уряду Ердогана "пом'якшується".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект