«Європейський Союз має достатньо зерна в запасі й не постраждає від рішення Росії заборонити експорт через рекордну посуху», - таку заяву зробив речник ЄС у вівторок, 17 серпня.
«Європейський Союз імпортує менше, ніж один мільйон тонн зернових з Росії в той час, як європейський блок 27 країн продукує близько 300 мільйонів тонн в рік», - сказав Фредерік Вінсент, речник Єврокомісії.
«Якщо порахувати ці цифри, то чітко видно, що вплив на європейський ринок зернових буде мінімальний, або ж його узагалі не існуватиме», - заявив Вінсент на брифінгу. Водночас він додав, що «ЄС має великий запас зерна і не повинно бути жодних занепокоєнь з приводу цього».
Заборона на експорт зерна з Росії була ініційована прем’єр-міністром Володимиром Путіним з метою зберегти достатнє постачання в межах внутрішнього ринку зернових в країні, а також аби запобігти різкому зростанню цін на зерно. Відповідно до державного указу, підписаного Путіним 5 серпня, заборона діятиме з 15 серпня по 31 грудня, хоча, водночас прем’єр зазначив, що кінцева дата може бути продовжена в разі поганого врожаю.
Росія, третій по величині імпортер зерна у світі, вже робила попередження про те, що цього року врожай зерна складатиме лише 60-65 мільйонів тонн, в порівнянні з 97 мільйонами тонн у 2009 році. Згідно з заявою президента РФ Дмитра Медвєдєва, посуха знищила чверть врожаю в країні, на фоні найгіршої, зареєстрованої в історії Росії, теплової хвилі.
Україна запровадить квоти
Водночас уряд України для гарантування продовольчої безпеки також має намiр обмежити експорт зерна до кiнця 2010 року, шляхом введення квот сумарним обсягом 2,5 мільйони тонн. Про це повiдомив мiнiстр аграрної полiтики Микола Присяжнюк. За його словами, 18 серпня Кабiнет Мiнiстрiв розгляне питання про обсяги квот, узгоджених iз зернотрейдерами. Пропонуємо дати можливiсть (експортувати) 2,5 мільйони тонн до кiнця року", – сказав вiн на нарадi з представниками Аграрного союзу України в Києвi у вiвторок.
Присяжеюк уточнив, що додатково буде вiдпущено 1 мільйон тонн зерна, що вже перебуває в портах, i квотування не стосуватиметься кукурудзи.
|