НОВИНИ

13.01.2005 | Нова хвиля реформ - рекомендації експертів ООН
Джерело - Українська служба ВВС

З ініціативи Програми Розвитку ООН група міжнародних та українських експертів підготувала для нового українського президента низку рекомендацій під загальною назваою "Нова хвиля реформ".
 
Андерс Аслунд: бюджет обов'язково потрібно переглянути


Поміж авторів цих пропозицій - директор програми досліджень Росії та Євразії Фонду Карнегі Андерс Аслунд.


Бі-Бі-Сі: Якими є найсерйозніші ризики для української економіки цього року?


А. Аслунд: Гадаю, що найбільш нагальним ризиком є макроекономічні показники. Бюджет обов’язково треба переглянути і ще раз перевірити всі показники. Другий ризик, який я бачу – те, що Україна є дуже чутливою до світової кон'юктури на ринках сталі і до протекціоністських дій з боку інших держав. Отже, якщо зараз щось зміниться, наприклад, із тим сталевим бумом, що спостерігається у світі, то українські зовнішні ринки виявляться зовсім незахищеними.


СОТ-2005


Бі-Бі-Сі: Чи може у цій ситуації зарадити набуття Україною членства у Світовій Організації Торгівлі?


А. Аслунд: Безперечно. Якщо ви є членом СОТ, то інші країни-члени перш ніж вдатися до якихось протекціоністських дій по відношенню до вас, мають виконати певні умови і процедури. Допоки Україна залишається поза цією організацією, вона не може розраховувати на якийсь юридичний захист у цьому питанні.


Бі-Бі-Сі: Але чи реалістично говорити, що вступ України до СОТ може відбутися вже цього року?


А. Аслунд: Звичайно. Загалом, залишилося підписати двосторонній протокол із США. І тут є дві проблеми – впровадження закону про захист інтелектуальної власності та певні неузгодженості щодо сільськогосподарської продукції, зокрема, м’яса птиці. Ось, власне, і все.


Знову - за паливо гроші


Бі-Бі-Сі: На початку грудня, під час "помаранчевої революції", ми були свідками досить цікавого явища, коли несподівано зросли ціни на залізорудну сировину, що поставило на межу зупинки кілька металургійних заводів. Чи не побачимо ми у недалекому майбутньому чого схожого на економічний саботаж з боку певних регіонів, наприклад, у вигляді підвищення цін на вугілля чи метал?


А. Аслунд: Мені не відомі випадки такого "саботажу". Щодо цін на вугілля, то вони зараз зростають у світі. В Україні вони мають бути лібералізовані паралельно з процесом роздержавлення шахт. Щодо того, чи можливі якісь "змови" у майбутньому, то я би не спекулював зараз на цю тему.


Бі-Бі-Сі: Президент Росії вже заявив, що стосунки з Україною будуть більш прагматичними. Чи не означатиме це підвищення цін на нафту та газ для України? Чи не станеться так, що Москва скаже: якщо ви хочете йти до Європи, то для початку матимете європейські ціни на енергоносії?


А. Аслунд: Загалом, ціни на нафту і газ зросли у всьому світі. І тому лише природно очікувати, що вони зростуть і для України, особливо, що стосується довготермінових газових контрактів. Але я вважаю, що коли йдеться про газ та нафту, у стосунках з Росією Україна має міцнішу позицію, тому що переважна частина російського експорту йде через територію України, і трубопроводи, що йдуть у напрямку до Європи, є достатньо вузьким місцем, аби його обійти.


Невідомі домовленості?


Бі-Бі-Сі: Чи варто, на Ваш погляд, новому президентові та уряду повертатися до таких гучних енергетичних проектів, як нафтопровід Одеса-Броди чи газовий консорціум?


А. Аслунд: Щодо нафтопроводу Одеса-Броди, то вся ця історія від початку до кінця було цілковитою нісенітницею. Що ж до газового консорціуму, то з ним треба буде з'ясовувати, бо, боюся, йдеться про якісь секретні домовленості з Росією, які і досі залишаються невідомими. Такі угоди не можна укладати у подібний непрозорий спосіб, і їх треба буде переглянути.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект