У той час як уряди країн Західної Європи пропонують Росії допомогу в подоланні масштабних пожеж, друковані ЗМІ у своїх коментарях виступають з гострою критикою дій керівництва Росії в екстремальній ситуації.
«Володимир Путін і Дмитро Медвєдєв відреагували пізно“,- пише консервативна французька газета Le Figaro й веде далі:
«Лісові пожежі показали всі слабкі сторони занадто централізованої і персоналізованої системи влади в Росії. І недостатньо лише того, що Путін звільняє відповідальних на місцях, а потерпілим компенсує збитки. Йому доведеться відреагувати на критику щодо поганого менеджменту в умовах масштабних пожеж», - переконана Le Figaro.
Продовжує цю тему ще одне французьке видання, незалежна газета Le Monde:
«Надзвичайна централізація влади, яку так цінує прем’єр і екс-президент Путін, позбавила будь-якої відповідальності губернаторів і місцеву владу. Елементарні послуги для населення стають дедалі рідшим явищем. 2006 року Путін ліквідував централізовані послуги лісництв, звільнив загалом 70 тисяч лісників. При цьому саме вони мали б відігравати ключову роль у попередженні й кризовому менеджменті під час пожеж. Тим часом, Путін вже нині починає наступну передвиборну кампанію, демонстративно піклуючись про постраждалих й обіцяючи швидкі відшкодування збитків. Але важко припустити, що росіян може переконати підпалювальник, який виступає в якості пожежного, - вважає Le Monde.
Газета Luxemburger Wort також вважає кризовий менеджмент у Росії катастрофічним:
«Російський уряд – не перше керівництво, слабкість якого чітко виявляється під час природної катастрофи. (…) Але ось уже впродовж багатьох днів державні органи Росії демонструють просто жалюгідну неспроможність. Рятівники, здається, вичерпують свої сили в такому ж обсязі, як дає спантеличувати себе уряд. Згорів величезний склад боєприпасів, вогонь ледь не охопив ядерний дослідницький центр… Недбальство, хибне господарювання, корупція і бюрократія нещадно проявляють себе...» - пише Luxemburger Wort.
Німецька Neue Osnabrücker Zeitung вважає, що президент Росії Медвєдєв запізно перервав свою відпустку і повернувся до задимленої Москви, щоб взяти ситуацію під контроль. Видання проводить також паралелі з його попередником на головній російській посаді:
«Рівно десять років тому Володимир Путін намагався перележати в гамаку катастрофу атомного підводного човна «Курськ». Нині ж він поспішає від одного кризового місця до іншого й обіцяє постраждалим швидку допомогу. Але ідеально інсценовані виступи прем’єра, які показують контрольовані державою ЗМІ, вводять в оману й прикривають помилки, яких припустився керівник уряду», - наголошує Neue Osnabrücker Zeitung.
Ці помилки, на переконання Stuttgater Zeitung, ніколи не будуть предметом великої суспільної дискусії на кшталт західноєвропейських:
«Медвєдєву й Путіну нема чого боятися, що мас-медіа займуться таким же ґрунтовним пошуком причин катастрофи, як це роблять німецькі ЗМІ у випадку з подіями на «Параді любові» у Дуйсбургу. Але надовго політики такого штибу не вистачить для того, щоб утихомирювати незадоволення в народі, яке спрямоване проти соціальних проблем і державної вседозволеності»,- підкреслює Stuttgater Zeitung.
|