НОВИНИ

05.08.2010 | Полку «штірліців» у Східній Європі прибуває
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Російська розвідка активізує свої «зусилля» на східноєвропейських теренах. Нові члени НАТО з числа колишнього соціалістичного табору стають останнім часом об’єктом підвищеного зацікавлення російських спецслужб. Місцева влада занепокоєна, адже в результаті роботи російських агентів вона втрачає досвідчені кадри.


Чеська преса нещодавно повідомила, що в результаті викриття шпигунських контактів у відставку подали відразу три армійські генерали. Голова президентського військового офісу, представник Чехії в НАТО та заступник начальника штабу армії подали у відставку після того, як з’ясувалося, що з ними спілкувався російський шпигун, який був у контакті з їхніми офіцерами.


Агент, якого звали Роберт Рахарджо, був психологом у тюремній службі. Минулого року він зник, ймовірно до Росії. Як повідомляє газета «Млада Фронта Днес», російський шпигун потоваришував із жінкою-майором із Генштабу, яка працювала з усіма трьома генералами.


Ця новина мало кого здивувала в Чехії. Спецслужби країни щороку повідомляють, що російські агенти посилюють свої зусилля. За їхніми оцінками, приблизно третина російських дипломатів (із 60) займаються насправді розвідувальною діяльністю. Та й новини з Америки про те, що звідти видворили десятьох російських шпигунів також створили певне інформаційне тло. До того ж чеські джерела сумніваються в тому, що російському шпигунові вдалося зібрати якусь корисну інформацію, бо за повідомленнями, про його роботу знали і стежили за ним упродовж чотирьох років.


Випадки викриття шпигунів почастішали


Минулого року двох російських дипломатів видворили за підбурювання чеської громадської думки проти розташування американського радару на території Чехії. А в Естонії, також минулого року, засудили офіцера, який передавав військову документацію НАТО до Москви.


Як говорить російський військовий експерт Олександр Ґольц, у Москві надають особливої уваги збору розвідданих. «В уяві Володимира Путіна нічого, що сказано публічно, не може бути правдою. Правда завжди прихована і може бути зібрана лише спеціальними методами», – зауважує експерт.


А те, що в Східній Європі російським шпигунам працюється простіше, Ґольц пояснює старими зв’язками. Адже, за його словами, пробратися до Чехії чи Болгарії  набагато простіше, ніж до Британії чи Бельгії.


Чеський журналіст Ярослав Плесл погоджується і додає, що до старих методів шпигунства нині додаються і модерніші, особливо у сфері енергетики. Російські державні енергетичні компанії активно лобіюють інтереси державного бізнесу в Чехії та інших східноєвропейських країнах.


«Вони активно працюють над розробкою бізнесових та економічних зв’язків між їхніми і чеськими бізнесменами та політиками. Це новітні підходи», – каже Плесл.


Чеський журналіст звертає увагу на те, що компанія, яку контролює «Газпром» вже має 12 відсотків внутрішнього чеського ринку. А російський «Лукойл» викупив мережу заправок і, за повідомленнями, хоче отримати контроль над нафтотранспортною мережею країни.


Як кажуть оглядачі, росіяни дають гроші політичним партіям і діють через підставних осіб, які створюють ніби чеські компанії, які насправді контролюються з Москви. Особливу тривогу чеських спостерігачів викликають спроби росіян потрапити в чеську атомну енергетику.


Але, на думку Ярослава Плесла, з приходом нової чеської влади, ситуація може змінитися. Як зазначає чеський журналіст, новий прем’єр Чехії Петр Нечас, який раніше був міністром оборони, добре усвідомлює небезпеку і нещодавні відкриття можуть бути сигналом того, що він активніше боротиметься зі зростанням російського впливу.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект