З точки зору головної грецької профспілки GSEE комісію ревізорів з Євросоюзу, Міжнародного валютного фонду та Європейського центробанку цікавлять лише бюджетні питання, а зовсім не життя пересічних громадян. Їм, каже голова профспілки Янніс Панагополус, дуже нелегко ведеться відтоді, як Греція потрапила у боргову яму. "У МФВ дуже добре знають, як урізати зарплати. Натомість вони не кажуть, як приборкати ціни. У порівнянні з іншими європейськими країнами різниця між рівнем зарплат і цін складає 30 процентів", - наголошує Панагополус.
Твердження голови профспілки мають під собою підстави: міжнародні аудитори прибувають до Греції, аби вивчати насамперед, стан економіки в цілому, а також те, наскільки успішно уряд країни впроваджує обіцяні програми заощадження бюджету. Останній звіт МВФ вказує на прогрес у впровадженні заощаджень, але неприємний факт полягає в тому, що грецька економіка продовжує падати. Дехто, як, приміром керівник Асоціації держслужбовців Греції Ільяс Ілліупоулас, не виключає і подальшу рецесію, яка породить ще більшу кількість безробітних.
"Лише восени ця програма заощаджень стане помітною. Іншими словами, люди ще навіть не усвідомлюють що на них чекає у вересні-жовтні, коли багато хто не зможе віддати кредит або ж сплатити вчасно за квартиру, яку може відібрати банк", - каже Ільяс Ілліупоулас.
Як у Петрика П'яточкіна
Між тим, грецькі державні працівники мають досить багато причин бути занепокоєними. До останнього часу саме цей сектор у Греції вважали найбільш привілейованим: 13-а зарплата, виплати на оздоровлення тощо. Все це тепер у минулому. А ще, як виявилося, точна кількість таких державних працівників невідома у Греції навіть урядові - зарплати їм виплачувалися через десятки різних банківських рахунків. Тепер їх було уперше пораховано. Прем’єр-міністр Ґеорґ Папандреу припускає, що "трударів держави" у Греції набереться близько 750 тисяч, але точні цифри стануть відомі після опрацювання матеріалів обліку. Між тим, грецькі профспілки не збираються йти на поступки. На осінь вже намічено новий загальний страйк і протестні акції проти урізань, запропонованих "трійкою" - ЄС, ЄЦБ і МВФ.
У свою чергу Янніс Панагополус пропонує грецькому уряду свій рецепт оздоровлення економіки: посилення боротьби із податковими махінаціями. Так, на його думку, можна вполювати одразу двох зайців: і дірки у бюджеті залатати й уникнути подальшого обурення робочого люду: «Сподіваюся, що ми заощадимо за рахунок так званої тіньової економіки. У Греції вона найбільша серед усіх країн єврозони. Сподіватимемося, що колись ці гроші вийдуть з тіні і увійдуть до реального сектору», – каже Панагополус.
Тим часом, грецьким держслужбовцям варто готуватися і до ще одного нововведення: невдовзі усі міністерства, державні компанії та організації муситимуть звітувати про свої місячні витрати.
|