Британська BP почала продаж активів, оголосивши минулого тижня про першу угоду на $ 7 млрд - американська Apache купила активи на Алясці, в Канаді та Єгипті. А вчора з'явилася інформація про те, що компанія може продати 50% у російській ТНК-BP, на яку припадає чверть видобутку компанії.
АР
У самій BP такі плани спростовують, однак експерти вважають їх цілком реальними. Якщо частку BP буде виставлено на продаж, то, швидше за все, її купить Газпром, що покладе початок експансії цієї компанії на ринок України.
Учора британська The Times з посиланням на джерела в BP повідомила, що компанія серйозно розглядає питання про продаж частини або навіть своєї частки в ТНК-BP (50%). За даними газети, таким чином нафтокомпанія має намір залучити додаткові $ 20 млрд, які потрібні їй для покриття витрат, пов'язаних з аварією на нафтовій платформі в Мексиканській затоці. The Times пише, що найбільш ймовірними претендентами на купівлю частки BP в ТНК-BP є російські Газпром і Роснафта.
BP вже почала продаж активів, оголосивши минулого тижня про першу угоду на $ 7 млрд - американська Apache купила її активи на Алясці, в Канаді та Єгипті. Можливість продажу інших підрозділів BP вчора почала розглядати рада директорів нафтокомпанії. На момент підписання номера про прийняті рішення не повідомлялося. Але інформацію про плани із продажу частки в ТНК-BP BP спростувала, назвавши її такою, що не відповідає дійсності, зазначає видання.
Однак експерти сумніваються у достовірності спростування BP. Справа в тому, що досі BP категорично спростовувала інформацію про відставку свого керівника Тоні Хейворда, проте це питання вчора обговорювалося радою директорів, про що офіційно підтвердили в компанії. Ще до початку засідання, пишуть британські ЗМІ, це питання було вирішено. За їх даними, відставка відбудеться в жовтні, глава BP отримає компенсацію в розмірі $ 18 млн, крім того, йому призначать пенсію.
Як пише КоммерсантЪ, редактор фінансового відділу Sky News Марк Клейнман стверджує, що основним кандидатом на місце Тоні Хейворда є нинішній керуючий директор BP, екс-глава ТНК-BP Боб Дадлі. Водночас, зазначає пан Клейнман, займаючи посаду керівника ТНК-BP, пан Дадлі "абсолютно посварився з російською владою". І його призначення, на думку експерта, може спровокувати конфлікт акціонерів ТНК-BP. "У той момент, коли BP вже намагається загасити політичну пожежу міжнародних масштабів у США, існує ризик того, що призначення Дадлі гендиректором спровокує ще одну", - вважає Клейнман.
Дійсно, Боб Дадлі був однією з ключових фігур в акціонерному конфлікті в ТНК-BP, який спалахнув у 2008 році. На відставці пана Дадлі з посади глави ТНК-BP наполягали російські акціонери нафтокомпанії - консорціум AAR (Alfa Group Михайла Фрідмана, Access Леонарда Блаватника і Renova Віктора Вексельберга), який контролює 50% ТНК-BP. Відставка Боба Дадлі стала одним з підсумків конфлікту. Іншим важливим рішенням було розширення складу ради директорів ТНК-BP, в якому, крім чотирьох представників від кожного з акціонерів, з'явилися три незалежні директори.
У результаті Тоні Хейворд, залишивши свою посаду, швидше за все, не піде з BP, а стане членом ради директорів ТНК-BP, повідомляє Sky News. Але навіть якщо цього не станеться, акціонери ТНК-BP навряд чи почнуть нову війну, вважає аналітик ІФД Капітал Віталій Крюков. На його думку, наявність трьох незалежних директорів не дозволяє виникнути ситуації, коли б один акціонер міг повністю заблокувати рішення іншого, як це було раніше.
Начальник аналітичного відділу ІК Брокеркредитсервіс Максим Шеїн заявив, що вважає Газпром найбільш вірогідним покупцем частки BP. Компанія веде переговори про купівлю ТНК-BP вже більш ніж два роки і має у своєму розпорядженні необхідні кошти, говорить він. У прес-службі ВАТ Нафтохімік Прикарпаття вважають, що, якщо відбудеться придбання частки BP Газпромом або афілійованою компанією, це дозволить залучити додаткові інвестиції в розвиток Лисичанського НПЗ. "Газпром в останні роки інвестував значні кошти у виробничу сферу Газпромнафти, домігшись таким чином збільшення своєї частки на ринку. Логічно припустити, що щось схоже станеться і з ТНК-BP", - погоджується генеральний директор мережі Донецькойлсервіс Віктор Мартиросян.
Нагадаємо, раніше віце-президент ТНК-BP з переробки і торгівлі Дідьє Бодранд розповів про плани групи інвестувати в розвиток свого бізнесу в Україні в 2010 році $ 137 млн, з них $ 107 млн планувалося скерувати на модернізацію заводу ЛІНІК, $ 30 млн - на розвиток роздрібного бізнесу. Всього в найближчі п'ять-десять років ТНК-BP може інвестувати в модернізацію ЛІНІК $ 400 млн, в роздрібні активи - ще $ 200-250 млн.
|