Україна і НАТО не змінюватимуть формат двосторонніх відносин та збережуть усі цінні напрацювання у цьому сенсі. Про це у Брюсселі під час зустрічі з українськими журналістами заявив глава місії України при НАТО посол Ігор Долгов.
Відповідаючи на запитання кореспондента УКРІНФОРМу про те, чи може Альянс після оголошення позаблокового статусу України знизити попередній статус "особливого партнерства" до "звичайного" рівня відносин, який має з іншими партнерами, український дипломат зауважив, що підстав для таких припущень немає.
"Немає підстав очікувати, що НАТО переглядатиме статус відносин з Україною. Натомість є підстави говорити про те, що в новій Стратегічній концепції НАТО Україна фігуруватиме і залишатиметься для НАТО важливим партнером", - сказав І.Долгов.
Він окремо наголосив на важливості врахування позаблокового статусу України в баченнях і підходах щодо безпеки, які існують в Європі та у ширшому євроатлантичному просторі.
"Тобто, безпека і місце таких країн у цій системі безпеки мають бути розглянуті окремо, відповідно до цього (позаблокового. - Ред.) статусу. Якщо говорити про геополітичні побудови та схеми, то для мене як тепер уже офіційного представника України при НАТО очевидним є те, що роль Альянсу і це нове стратегічне бачення, яке буде закріплено, також дуже важливі для України, для стратегічних інтересів нашої позаблокової держави", - наголосив дипломат.
На його думку, для НАТО також є важливими позиція, роль та внутрішній розвиток України, яка залишається важливим учасником відносин у сфері безпеки на євроатлантичному просторі. Успіх внутрішнього демократичного розвитку дає гарантії, що Україна буде стабільним членом цього співтовариства, де вона потрібна саме у такій якості. За словами посла, в цьому сенсі партнери по НАТО вітали, зокрема, поліпшення відносин України з Росією.
"У відносинах з НАТО я не бачу зменшення амбіцій з боку України, але я бачу зміну риторики. Раніше забагато говорили про членство, але робили не так багато, як говорили. Тепер ми хочемо менше говорити, але робити більше. Саме на це Президент Янукович орієнтував Міністерство закордонних справ - на практичну віддачу як у відносинах з ЄС, так і - особливо - у відносинах з НАТО. Така практична віддача є і, будемо сподіватися, збільшуватиметься", - сказав Ігор Долгов.
Відповідаючи на запитання журналістів щодо подальшої долі Річних національних програм (РНП) України у відносинах з Альянсом, дипломат повідомив, що сторони вже розпочали роботу над підготовкою РНП-2012. Програма поточного року зарекомендувала себе як "дієвий інструмент", який не варто міняти, але можливо вдосконалювати. Погляди щодо цього між НАТО і Україною збігаються.
"Звичайно, відбудеться оцінка РНП, в тому числі й з боку НАТО. Ми очікуємо, що в жовтні Україну відвідає так звана "команда з оцінки" РНП від Альянсу. Звітні матеріали за півріччя (виконання РНП. - Ред.) будуть підготовлені і проаналізовані у відповідних органах у Києві. У нас є підстави вважати, що така оцінка збоку НАТО буде позитивною - того, що вже було зроблено, і що буде зроблено до кінця року. Ми виходимо з того, що будемо й надалі працювати на основі РНП", - сказав І.Долгов.
|