Десять країн Східної Європи переживають найсерйознішу рецесію за два останніх десятиліття. Кількість людей, які втратили за час кризи робочі місця, зросла з 3 млн у червні 2008 року до 4,7 млн людей в травні цього року. Найгірше справи йшли в країнах Балтії та Словаччини. Безробіття провокує різке зниження кредитування та інвестицій, в першу чергу, з країн Західної Європи.
Як зазначає у звіті старший економіст по Європі та Центральній Азії Світового банку Каспар Ріхтер, збільшення кількості безробітних і зменшення робочих місць призводять до серйозного зростання конкуренції на ринку праці. «Східні учасники ЄС повинні зосередитися на підвищенні рівня зайнятості серед людей похилого віку і жінок, а також підвищити пенсійний вік», - заявив пан Ріхтер. Країни регіону також повинні створювати більше кваліфікованих робочих місць, що не були скорочені під час кризи.
Зменшення рівня безробіття, згідно з прогнозом Світового банку (СБ), очікується не раніше наступного року. Втім, навіть тоді різких змін на краще не буде. У цьому році у Східній Європі економічне зростання виявиться досить низьким і складе 1,7%. Очікування Єврокомісії ще скромніші - 1,5% зростання. «Відновлення й досі залишається крихким і нерівномірним, тому країнам регіону необхідно забезпечити стабільність банківської системи, низький дефіцит бюджету і низький держборг», - йдеться у звіті Всесвітнього банку.
«Рівень безробіття в країнах Східної Європи залишається високим з моменту їх відмови від комунізму», - сказав аналітик UniCredit Bank Маттео Ферраці. У низці секторів промисловості регіону виробництво впало на 30-35% і утворилися зайві виробничі потужності. «Перш ніж ми побачимо величезні інвестиції і, отже, новий найом, має пройти багато часу, - зазначив пан Ферраці. - Проблеми країн Східної Європи збільшуються труднощами, що переживає Західна Європа».
|