Американські посадові особи в ході переговорів у Вашингтоні з прем'єр-міністром південного краю Сербії Косова Хашимом Тачі заявили про необоротність косовської незалежності і пообіцяли Пріштіні підтримку при її вступі у Євросоюз і НАТО.
Про це повідомила прес-служба косовського прем'єра.
Тачі здійснює цього тижня офіційний візит до США. У середу Тачі приймав віце-президент США Джозеф Байден. Косовський прем'єр провів також зустрічі з представниками Держдепартаменту і Конгресу.
"Віце-президент Байден підтвердив позицію США про те, що незалежність Косова є необоротним процесом", - сказано в повідомленні, розміщеному на сайті косовського прем'єра.
Повідомляється, що Байден вітав прихильність уряду Косова встановлення законності і порядку, боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, забезпечення стійкого економічного розвитку та поваги прав представників усіх громад Косова.
"Байден заявив, що територіальна цілісність Косова є недоторканою, і що закон і порядок має бути встановлено на всій території Косова", - говориться в повідомленні.
Віце-президент США наголосив, що бачить майбутнє Косова в НАТО та Євросоюзі.
Раніше відбулася зустріч Тачі із заступником держсекретаря США у справах Європи і Євразії Філіпом Гордоном. На цій зустрічі був також посол США в Косово Крістофер Делл.
"Сторони обговорили питання координації дипломатичних дій після оприлюднення висновку Міжнародного суду (ООН в Гаазі)", - сказано в іншому повідомленні, розміщеному на сайті косовського прем'єра.
Гордон підтвердив позицію Держдепартаменту, яка полягає в тому, що незалежність Косова є незворотною. "США, як і раніше, прихильні наданню допомоги Косову у справі зміцнення державності та інтеграції в євроатлантичні структури", - сказав дипломат.
Тачі запевнив американських представників, що влада Косова "залишаться відкритою для встановлення добросусідських відносин з усіма країнами регіону, включаючи Сербію".
Тачі вказав, що Пріштіна "не дозволить поставити під сумнів конституційний лад і територіальну цілісність Косова".
У даному випадку Тачі мав на увазі проблему північних районів Косова, населених в основному сербами. Дані райони перебувають поза контролем Пріштіни, там діють органи влади, обрані згідно із законодавством Сербії і фінансовані Белградом. Косовський уряд розробив цього року спільно із західними країнами "стратегію для півночі Косова" з метою інтеграції цих районів. Однак реалізувати цю стратегію поки не вдалося.
Влада Сербії засудила спроби Пріштіни встановити контроль над північними районами.
Тим часом, у четвер, 22 липня, Міжнародний суд ООН в Гаазі оголосить свій висновок про законність проголошеної в односторонньому порядку незалежності Косова від Сербії. Судді повинні відповісти на запитання Чи відповідає одностороннє проголошення незалежності тимчасовими інститутами самоврядування Косова нормам міжнародного права?.
Атмосфера і в Сербії, і в Косово напружена - всі з хвилюванням очікують висновку Міжнародного суду. На вечір заплановано надзвичайне засідання уряду Сербії.
Як зазначає BBC, вердикт, який очікується в четвер, матиме консультативний характер і не буде обов'язковим для виконання.
Нагадаємо, Косово в односторонньому порядку оголосило про свою незалежність від Сербії в лютому 2008 року.
На сьогоднішній день самопроголошену державу визнали 69 країн з 192 країн-членів ООН. Сербія, а також Росія, Китай, Індія і низка інших впливових країн відмовилися визнати Косово, вважаючи, що косовські албанці своїм відділенням грубо порушили норми міжнародного права.
|