Розроблений на виконання попередніх домовленостей з Євросоюзом закон про засади функціонування газового рикну в Україні, ухвалений Верховною Радою минулого тижня, відкриває можливість участі Брюсселя в модернізації української газотранспортної системи, зазначив колишній уповноважений президента з міжнародної енергобезпеки Богдан Соколовський.
Водночас, за його словами, регуляторна функція покладена цим законом на Національну комісію з регулювання елетроенергетики, яка цілковито залежить від уряду. А це загрожує тим, що ціна на газ та його транзит так і не стане ринковою, а буде визначатися державою. Експерт також піддав критиці закладений у законі принцип рівного доступу всіх суб'єктів ринку до газотранспортної системи України як такий, що на практиці "написана під Газпром", який в українських умовах "матиме необмежені права" на контроль українських газогонів.
Газ як політична зброя
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко також підтвердив, що в законі не виписаний механізм "протидії використання енергетичної зброї з політичною метою". Разом з тим він привітав проголошення законом розвитку конкуренції на газовому ринку та деякі інші ідеї, які дозволять "інтегрувати газовий сектор держави в енергетичний сектор Євросоюзу".
Перешкодами на цьому шляху, як зазначив голова правління Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, стане відсутність прозорості у формуванні газової ціни та продовження утримування "нинішніх соціальних цін на газ, які може собі дозволити не кожна газодобувна країна". За умов збереження неприбутковості видобутку газу та його транспортування матиме місце стагнація видобутку природного газу в Україні, вважає експерт.
|