Про це свідчать результати першого етапу громадського моніторингу виконання Порядку денного асоціації, оприлюднені 9 липня 2010 року на прес-конференції в Києві. Моніторинг здійснюють провідні українські аналітичні центри за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
«Результати громадського моніторингу допомагать діагностувати, наскільки риторика і декларації про реформи та стратегічний європейський вибір збігаються з реальними політичними кроками Уряду», - коментує подію керівник проекту, голова Ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. «Адже політика у сфері євроінтеграції - це не абстрактна зовнішньополітична діяльність, а насамперед складовий вимір внутрішньої політики», - наголошує вона.
Результати моніторингу (березень – червень 2010 року) вказують на зміщення ціннісних акцентів з політичних та соціальних реформ на сферу економічної співпраці з ЄС.
Зокрема, цьогорічний урядовий План першочергових заходів щодо інтеграції України до Європейського Союзу* лише частково збігається з пріоритетами Порядку денного асоціації Україна-ЄС (ПДА) на 2010 рік. У Плані відсутні такі пріоритети політичного діалогу, як модернізація виборчого законодавства, конституційна реформа, політика у сфері захисту прав людини, регіональна політика тощо.
Такі зміни в акцентах зменшують значення ПДА як каталізатора внутрішніх реформ, твердять експерти.
Експерти також наголошують на потребі модернізації українського законодавства відповідно до стандартів ЄС. Нині законодавчої бази достатньо лише для виконання одного з 58-ти пріоритетів ПДА. Для виконання 21 пріоритету потрібно ухвалити нові закони, оскільки нині відповідні питання законами не врегульовано. Для 17-и пріоритетів потрібно внести зміни до наявних законів або ухвалити нові.
Моніторинг звертає увагу на неповне виконання пріоритетів Порядку денного асоціації. Загалом із 58-и пріоритетів ПДА Україна цілком виконала лише три. У стадії виконання перебувають 49 пріоритетів. Ще 8 пріоритетів не виконано. **
«Проведення моніторингу з боку неурядових експертів дозволяє визначити, наскільки відкритою є інформація про перебіг політичних та економічних процесів у цілому», - говорить керівник проекту Юлія Тищенко. «Тобто моніторинг дозволяє побачити не стільки піарні кроки Уряду, скільки цілком реальні досягнення та проблеми у відповідних сферах», - додає вона.
За оцінками експертів, лише 32 пріоритети ПДА представлено у відповідних планах урядових та державних установ. З 11 пріоритетів інформація щодо планів виконання не є публічною, а з 11 пріоритетів інформацію стосовно планування термінів та змісту їхньої реалізації отримати не вдалося.
|