Переговори між Україною і ЄС щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) є складними за змістом та переліком питань. Саме тому для якісної підготовки такої дієздатної Угоди між Україною і ЄС, за оптимістичним прогнозом, сторони потребуватимуть ще не менше року та проведення 4-5 раундів переговорів. Про це в кулуарах 12 раунду переговорів між Україною і ЄС, який відбувається на цьому тижні у Брюсселі, повідомило джерело, близьке до Європейської Комісії.
Українську делегацію на цих переговорах очолює заступник міністра економіки Валерій П'ятницький. У Брюсселі під час зустрічі з українськими журналістами він підтвердив, що дійсно, сьогодні не може йти мова про завершення переговорів протягом "1-2 місяців", хоча українська сторона прагне досягти результату в стислі терміни. За словами урядовця, вирішальним у цій роботі є не фактор часу, а відпрацювання якісної угоди, яка не констатуватиме лише існуючий статус-кво, а буде спрямована у майбутнє і відображатиме весь спектр майбутньої трансформації та розвитку в Україні.
"Я не хотів би бути "шаленим оптимістом", але зараз ми виходимо на той етап, коли багато речей в принциповому плані вже узгоджено, і вже необхідна певна технологічна робота", - сказав Валерій П'ятницький.
За його словами, залишаться деякі питання, які потребуватимуть рішення на політичному рівні, адже йдеться про певні інституційні перетворення в самій Україні. Серйозним залишається питання адаптації українського бізнесу до передбачених ПВЗВТ норм та правил і такі процеси можуть тривати не один рік. Виникатимуть суто технічні питання, які необхідно буде виконувати. Так відбулося після входження України до СОТ, інший приклад - введення в дію європейської Директиви з реєстрації, сертифікації та авторизації хімічних виробів REACH.
"Такі питання виростають просто із життя, тому що бізнес, який хоче продавати курячі, м'ясні або молочні вироби, без цього не зможе вийти на європейський ринок. Це нам потрібні такі реформи в країні. Наш бізнес дозріває до такого усвідомлення, йому вже мало місця на українському ринку. Приходять інвестори, які вкладають кошти, і їм також мало місця на українському ринку. Вони розуміють, що Україна може забезпечити не тільки себе, вона може зробити набагато більше. Але для цього необхідні відповідні можливості", - зауважив керівник української делегації на переговорах з Євросоюзом.
|