Шпигунський скандал, що спалахнув у США, уже тиждень не дає спокою провідним світовим ЗМІ. Журналісти обговорюють зовнішність однієї з підозрюваних, з'ясовують, що чекає дітей подружніх пар, обвинувачених у шпигунстві, а також розглядають позицію Москви в даній ситуації.
Оглядач The Financial Times Анатоль Лівен вважає, що Захід ставить собі менш амбіційні завдання на пострадянському просторі, а Росія все більше усвідомлює необхідність в оновленому партнерстві із Заходом, і шпигунський скандал навряд чи підірве ці тенденції сучасних міжнародних відносин.
Російське керівництво усвідомило, що нездатне перетворити економіку самостійно, вважає автор. Без допомоги Заходу Росія ризикує стати всього лише постачальником сировини в Китай, "тому стриманість, яку виявили обидві сторони після історії зі шпигунством, слід вітати". "Тепер росіяни набагато менше бояться, що західні альянси підступлять до кордонів Росії, підтримають ворожих сусідів і скинуть Росію в європейській політиці до ролі безсилого чужака", - пише Лівен.
Журнал Time запитує, чому Москва визнала обвинувачених у шпигунстві росіянами. Він нагадує, що МЗС РФ виступило із заявою, в якій зазначалося, що підозрювані не робили нічого, що може зашкодити інтересам США, і висловив надію, що цим особам буде забезпечено доступ до російських консулів і адвокатів. "У заяві не наводилося інших подробиць про підозрюваних, але її було досить, щоб розвіяти "легенди", які підозрювані сподівалися зберегти", - пише Time.
За словами експертів і колишніх радянських розвідників, для Росії це безпрецедентне визнання. "За радянської влади держава ніколи б не визнала нелегала радянським громадянином", - пояснив виданню Михайло Любимов. Колишній заступник президента КДБ у Лондоні Олег Гордієвський, який в 1985 році втік до Великобританії, вважає, що цим кроком Москва намагається створити враження, що передбачувана шпигунська мережа зробила мало і не нашкодила інтересам США.
Видання The Wall Street Journal також нагадує, що Кремль, за рідкісними винятками, відмовлявся визнавати своїх агентів-нелегалів, і ця політика заперечення довго зберігалася в пострадянському періоді. Тепер же новий підхід Москви спантеличив російських та американських аналітиків. "Ймовірно, ці люди не шпигуни. Вони не вписуються в категорію шпигунів, яких держава оберігає", - пояснює позицію Росії колишній розвідник КДБ Ігор Голощапов. У свою чергу експерт з російських сил безпеки Марк Галеотті вважає, що Москва також хоче продемонструвати іншим нелегалам, що у разі арешту їх не залишать.
Газета Financial Times Deutschland зазначає, що одна із затриманих справила на ЗМІ незабутнє враження. Фотографія Анни Чапман, з якої вона дивиться так, що у чоловіків підгинаються коліна, облетіла весь світ. А разом з нею і інші фото золотоволосої німфи: на одній вона в сексапільній вечірній сукні, на іншій - у леопардовому топі на шкіряному дивані. "Завдяки цим знімкам 28-річна Чапман відразу перетворилася на улюбленицю американської бульварної преси. І ця ж росіянка не просто якась чергова красуня - вона викритий агент", пише автор публікації Сабіне Мускат.
Видання зауважує, що спіймали Анну минулого тижня, коли агент ФБР "видав себе за її замовника, а "дівчина Бонда", як охрестили Чапман ЗМІ, позитивно відповіла на питання, чи готова вона до наступної стадії місії". Тепер їй за звинуваченням у шпигунстві і відмиванні грошей загрожує до 25 років позбавлення волі.
Італійська газета Corriere della Sera занепокоїлася долею дітей затриманих пар, обвинувачених у шпигунстві. "Їх 11 - дітей чотирьох заарештованих ФБР подружніх пар. Більшість з них - неповнолітні. Хто їх виховуватиме? Хто забезпечить їм існування? Що з них вийде? Ці діти жили в Америці і росли як американці. Вони відвідували школи та друзів, брали участь у святах, організованих сусідами. Але тепер вони стали дітьми шпигунів. Навряд чи прийде в голову, що вони хочуть поїхати в Росію. Жахлива травма. Незрозуміле майбутнє", - співчуває кореспондент видання Гуїдо Олімпіо.
За даними газети, дітей (1 і 3 роки) Майкла Зоттолі та Патриції Міллз, як здається, хочуть взяти до себе друзі. Кеті і Ліза Мерфі, 11 і 7 років, мабуть, наразі перебувають в сім'ї шкільної подруги. Менш складна ситуація у синів Хітфілд: 20-річний став головою сім'ї, молодшому братові - 16 років. Але обоє вони перебувають під федеральною опікою. Аналогічна ситуація у дітей Вікі Пелаез і Хуана Лазаро, старшому - 38 років, і він подбає про 16-річного брата.
Нагадаємо, міністерство юстиції США оголосило про затримання десяти осіб за підозрою в шпигунстві на користь Росії 28 червня. Ще одного підозрюваного затримали 29 червня в аеропорту міста Ларнака на Кіпрі, однак йому вдалося втекти від правоохоронних органів. За даними слідства, підозрювані в шпигунстві тривалий час жили в США, їх основним завданням було налагодження зв'язків серед впливових політиків США і вербування потенційно корисних американців.
|