Погрози депортувати з України представника фонду Аденауера викликали стурбованість серед депутатів Бундестагу. Глава комітету з питань Європи Гюнтер Кріхбаум в інтерв’ю Deutsche Welle застеріг від негативних наслідків.
Deutsche Welle: Пане Кріхбаум, у Бундестазі звернули увагу на інцидент із затриманням в аеропорту «Бориспіль» керівника представництва Фонду Аденауера у Києві Ніко Ланґе?
Ґунтер Кріхбаум: Звісно! Депутати звернули увагу на це і були неабияк спантеличені. Важливо, аби зараз відбулося повноцінне розслідування інциденту. Ми дуже стурбовані. І це стосується не лише умов роботи німецьких фондів в Україні. Йдеться про значно більше. Йдеться насамперед про те, яке значення має свобода слова і вираження думки в Україні, яка постійно заявляє про прагнення наближатися до європейських стандартів. Свобода вираження думки потрібна не лише фондам, але й громадським організаціям, усім громадянам.
Наскільки такі дії влади є сумісними з курсом європейської інтеграції? Це може відбитися на відносинах з Німеччиною?
З курсом європейської інтеграції не може бути сумісним, коли обмежують демократію і права людини. Ці події можуть обтяжити німецько-українські відносини. Саме тому важливо розслідувати те, що відбулося. Я дуже на це сподіваюся. Водночас, треба зауважити - підтверджується саме те, про що писав у своїх звітах пан Ланґе. На жаль, події засвідчили його правоту. (Від редакції: Ніко Ланґе писав про авторитарні тенденції в Україні після зміни влади у січні). Сподіваюся, це залишиться поодиноким випадком, а не стане у майбутньому частиною системи. Не хочеться, щоби це стало способом залякування людей: мовляв, «дивіться, ми можемо таке робити навіть з представниками Фонду Аденауера». Якщо все зведеться саме до цього, то німецький уряд не залишить це без коментарів.
Неофіційно пану Ланґе сказали про «непорозуміння». Але офіційних пояснень з Києва немає досі. Берлін влаштовує така ситуація?
Це абсолютно неприйнятно! Україна зараз веде переговори про Асоціацію з Європейським Союзом. Ця угода у майбутньому буде предметом розгляду Бундестагу. Я не можу собі уявити, що німецький парламент, зокрема фракція ХДС/ХСС, схвалить цей документ, якщо все залишиться так, як є. Я можу лише закликати українське керівництво із повною серйозністю поставитися до цього питання. Розслідувати цей інцидент - в інтересах Києва.
|