НОВИНИ

10.01.2005 | Знизу вгору: ФТ про наслідки Помаранчевої революції
Джерело - Українська служба ВВС

Уікендовий додаток до ділового часопису Файненшл таймс аналізує причини і наслідки Помаранчевої революції в Україні.



Заступник головного редактора газети Христя Фріланд, українка за походженням, у провідній статті номера дивиться на історію України, перші роки незалежності та взаємодію України з сусідами - Росією та Євросоюзом і кінець епохи Леоніда Кучми.


"Протягом кількох останніх років режим президента Леоніда Кучми, що складає свої повноваження, все більше й більше затьмарювався корупцією та схилявся до авторитаризму. Якби нео-авторитарний пост-радянський режим добився успіху в коронації прем'єр-міністра Януковича, вони б створили номінально незалежну, але відверто не-вільну Україну. Проте ця спроба провалилася, коли було обрано Віктора Ющенка - режим Кучми виявився заслабким, аби утриматися, а громадянське суспільство - занадто сильним, аби його можна було ігнорувати".


Далі авторка статті аналізує причини того, що режим Леоніда Кучми був недосить потужним. На її думку, незалежна Україна успадкувала лише відгалудження старої репресивної машини СРСР, головний штаб якої лишився у Москві.


Ще одну причину Христя Фріланд бачить у приватизації, яка в Україні розосередила економіку куди більше, ніж у Росії, де бізнес належить олігархам.


Третьою причиною, на її думку, є те, що українська політична еліта не надто поспішала підтримувати Віктора Януковича, якого газета називає грубим пролетарієм, а натомість почувалася краще з опозиціонером і популярним колишнім прем'єр-міністром Віктором Ющенком, технічно підкованим.


Далі Христя Фріланд аналізує близькість України до Європи і пише, що якщо Україна висловить бажання вступати до ЄС, то їй у цьому відмовляти не можна.


"Для країн на захід від України Помаранчева революція представляє водночас нові можливості і виклик. Польща швидко осягнула важливість моральної та практичної підтримки. Поляки визнали той факт, що кордон між демократією та авторитаризмом пересунувся з західного на східний кордон України. З точки зору Польщі, найкращий шлях затвердити цей кордон - це поставити Україну на шлях до членства у ЄС і зрештою привести її в Союз. Деяких єврократів та політиків далі на Захід ця перспектива страхає. Європа досі справляється з наслідками розширення на Схід, веде емоційні переговори з Туреччиною і намагається налагодити післявоєнний порядок на Балканах. І для багатьох європейських лідерів раптова поява України як демократичної і вартої довіри європейської країни більше схоже на проблему, ніж на вирішення. Ця точка зору особливо сильно панує в таких країнах, як Франція, Італія, Іспанія і, можливо, Німеччина, для яких важливіше налагодження кращих зв'язків між тими членами союзу, які вже існують, а не поширення європейських цінностей далі на схід та південь; а також вони бояться налаштувати проти себе Росію".




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект