НОВИНИ

28.06.2010 | Російська розвідка нарощує діяльність – служба безпеки Чехії
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Розвідка Росії активізує свою діяльність на теренах Чехії. Про це повідомляє чеська служба безпеки у своєму звіті за підсумками 2009 року. Чехи називають відразу кілька сфер, де було помічено особливе нарощування активності російських шпигунів – енергетика, збройні сили, наука, студентська молодь.



Особливо активізувалась російська розвідка після оголошення планів розміщення американської системи ПРО в Чехії й добудови нових енергоблоків атомної станції Темелін, що біля австрійського кордону, мовиться у новому звіті.


За право добудови цієї станції серед інших змагаються російський «Атомстройэкспорт» та американська компанія Westinghouse.


«Російською розвідкою займаємось передусім тому, що вона намагається втримати в нас постійно високу кількість своїх людей. А їхня діяльність минулого року була дуже широкою й інтенсивною», – говорить речник чеської Інформаційної служби безпеки (BIS) Ян Шуберт.


«Кремль свої імперські амбіції не обмежує Ужгородом»


Як зазначено у звіті, російська розвідка в Чехії в окремих випадках продовжує роботу своєї радянської попередниці.


«Це проявляється у створенні нових і розширенні існуючих інформаційних джерел і шляхів, якими вони діють. Це намагання входити до широкого діапазону галузей суспільного життя й науки, проникати до середовища політиків, учених, дослідників і студентів. Це також використання дезінформації, компрометуючих методів. Вже минулого року ми сказали вголос, що це є поверненням до так званих активних заходів безпеки, які використовувались в часи Радянського Союзу», – пояснює Ян Шуберт.


Він зазначає, що активні спроби російської розвідки завербувати своїх колишніх, чи навіть і нинішніх громадян, що живуть постійно на території Чеської Республіки, є настільки нав’язливими, що дехто з них змушений навіть покинути Чехію.


«Це справді так. Зусилля російської розвідки здобути для себе співпрацівників із середовища співгромадян, тих, хто довго живе в Чехії, в низці випадків не є успішними. Можна сказати, що багато з росіян не відчувають потреби бути інструментом, керованим із центру, російською державною адміністрацією й тому цю співпрацю відкидають», – зауважив Ян Шуберт.


Деякі чеські політики вважають, що причина російської шпигунської активності лежить не тільки в прагматичній, але і в психологічній площині.


В інтерв’ю Радіо Свобода чеський сенатор Яромір Штєтіна зазначив: «Гадаю, що російська розвідка цікавиться Чехією тому, що ще не зникли імперські амбіції Москви, яка все ще не усвідомила, що Радянський Союз вже не існує, й що Чехія є суверенною державою. Кремль свої імперські амбіції не обмежує Ужгородом, а сягає аж до Карлових Варів. Відчуття відсутності Радянського Союзу після його розпаду було дуже сильним, тому сьогодні в міжнародній політиці, передусім – у дипломатії посередництвом розвідки Росія намагається здобути втрачені позиції в Центральній Європі».



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект