У курортному містечку Хантсвіллі, розташованому в 200 кілометрах від Торонто, у п'ятницю, 25 червня, розпочнуться дводенні зустрічі у форматі "восьми", а до вечора 26 червня лідери найбільших промислово розвинених і провідних країн, що розвиваються, переїдуть в Торонто, того ж дня відкриється саміт "двадцятки".
Формат проведення саміту "вісімки", з'єднаного вперше цього року з "двадцяткою", вже досить давно розширюється за рахунок запрошення на саміти лідерів різних країн, що не входять ні в один з цих клубів. Зазвичай провідні держави кличуть на свій саміт тих, про допомогу кому йдеться. Протягом останніх років це були головним чином африканські країни. І ось уперше в Канаді на окрему зустріч з лідерами G8 запрошено керівників трьох латиноамериканських держав - Ямайки, Колумбії і Гаїті. Всього ж форум "вісімки-двадцятки" цього року буде розширено до "тридцятки" - оскільки в Канаду запрошено ще і лідерів семи країн Африки - Алжиру, Єгипту, Малаві, Нігерії, Сенегалу, Ефіопії і ПАР.
Саміт розпочнеться з робочого сніданку і фотографування, після чого відбудеться робоче засідання в розширеному складі за участю глав семи африканських держав - Алжиру, Єгипту, Сенегалу, ПАР, Нігерії, Ефіопії і Малаві. Пізніше до них приєднаються глави держав і урядів Гаїті, Колумбії і Ямайки. У другій половині дня лідери зустрінуться з учасниками саміту "юнацької вісімки", яка традиційно відбувається паралельно з "дорослим" самітом. У суботу лідери продовжать роботу. Заплановано ще одне робоче засідання.
Офіційна частина саміту "двадцятки" відкриється в столиці провінції Онтаріо в неділю робочою сесією. Цього дня відбудеться ще одне засідання, після чого лідери перервуться на робочий сніданок. Далі вони повернуться до фінальної дискусії. Про підсумки обговорень учасники саміту розкажуть журналістам у другій половині дня в неділю.
Крім засідань і консультацій, лідерів чекають і протокольні заходи. Наприклад, за три дні роботи вони тричі пройдуть церемонію офіційного фотографування.
Цього року головуюча в "вісімці" Канада зробить акцент на питаннях світового соціально-економічного розвитку та додаткового сприяння бідним і країнам, що розвиваються. Втім, і питання міжнародної безпеки також не залишаться без уваги.
Відмінною темою саміту G8 стане проблема охорони здоров'я дітей і жінок по всьому світу, з особливим акцентом на допомогу бідним державам. Прем'єр-міністр Стівен Харпер у відкритому посланні напередодні саміту вказав, що "материнське та дитяче здоров'я потребує серйозної уваги і вимагає відповідального підходу з боку лідерів".
Втім, і міжнародна безпека залишається найважливішим пунктом порядку саміту "вісімки". Особливо гостро стоять зараз проблеми ядерних програм КНДР і Ірану.
Ситуація в Афганістані теж не залишиться без уваги, а особливу гостроту їй додає відставка командувача коаліційними силами на чолі з США в Афганістані Стенлі Маккрістала за його критичні зауваження на адресу президента Барака Обами.
Проблема зміни клімату, за даними з канадських дипломатичних джерел, також буде обговорюватися на зустрічі в Хантсвіллі.
Канадський уряд побив рекорд за витратами на забезпечення безпеки міжнародних форумів, витративши на обидва саміти близько мільярда доларів. Віддалений від великих міст - а тому відносно безпечний з точки зору охорони від антиглобалістів - Хантсвілл вважається набагато менш проблемним для канадської влади. Нечисленні дороги, що ведуть у це містечко, розташовані приблизно в 2-2,5 години їзди від Торонто, надійно перекриті, а лідерів туди доправлятимуть на гелікоптерах.
Що ж стосується Торонто, то центр міста весь перерізано поліцейськими кордонами, високими загородженнями з металевих сіток. У центрі зазвичай жвавого майже тримільйонного Торонто зараз малолюдно, а пішоходами та водіями, що найчастіше зустрічаються, виявляються поліцейські.
Тим не менше, окремі групи антиглобалістів вже починають акції протесту, які, втім, поки не мають масового характеру.
24 червня поліція Торонто заарештувала людину, що намагалася проїхати до місця проведення саміту "двадцятки" з двома каністрами бензину і арбалетом у багажнику.
У рамках забезпечення безпеки під час самітів поліція Канади вже заарештувала двох осіб, підозрюваних у підготовці теракту - у середу було заарештовано 37-річного Байрона Сонне, якому висунули звинувачення в незаконному володінні зброєю і вибуховим пристроєм, а в четвер заарештували його цивільну дружину - 37-річну Крістен Пітерсон, якій висунули такі ж звинувачення, що і її чоловікові.
Крім того, 23 червня в Торонто стався землетрус. Магнітуда підземних поштовхів становила 5,5. Директор міського управління стратегічними комунікаціями Торонто Кевін Сек вже заявив, що землетрус ніяк не вплинув на підготовку саміту "великої двадцятки".
|