НОВИНИ

22.06.2010 | Вовча послуга чи мудрий крок – експерти оцінюють позицію України в російсько-білоруському газовому конфлікті
Джерело - Радіо Свобода

У розпал білорусько-російського газового конфлікту Україна заявила про свою готовність замість Білорусі транспортувати російське пальне до Європи. Із такою заявою виступала компанія «Укртрансгаз», дочірня структура «Нафтогазу», після того, як у понеділок російський монополіст «Газпром» прикрутив вентиль Білорусі, вимагаючи повернення боргу. Оглядачі у Києві і Мінську по-різному оцінюють таку позицію України.

 
Україна зробила помилку, запропонувавши свої транзитні послуги замість Білорусі, вважає Богдан Соколовський, український енергетичний експерт, який раніше був уповноваженим Президента Віктора Ющенка з міжнародних питань енергетичної безпеки.

Богдан Соколовський, експерт з енергетики
«Ми не повинні, на мою думку, втручатися у з’ясування двосторонніх стосунків між Білоруссю і Росією, тим більше, маючи гіркий досвід подібних акцій із боку Росії на нашу адресу. Це з дипломатичного і прагматичного погляду була б вовча послуга, насамперед для себе. Це також був би недружній жест щодо Білорусі», – сказав Соколовський в інтерв’ю Радіо Свобода.

За його словами, «незважаючи на те, що така технічна можливість є, такі заяви скоріше подібні на штрейкбрехерство, а не на серйозну позицію».

Янукович програє, якщо підтримає Білорусь – мінський політолог

Олександр Федута, білоруський політогог
А як реагують в Мінську на таку позицію України – про це Радіо Свобода запитало в мінського політолога Олександра Федути.

«Звісно, що позицією України дуже незадоволені, але, з іншого боку, її легко пояснити. Український уряд має захищати інтереси своєї країни, своєї економіки, і, зрештою, свого народу. Зрозуміло, що коли Білорусь як транзитна держава не задовольняє Росію, то Україна може з цього скористатися, і тут Білорусі не має на що ображатися», – каже політолог із Мінська.

Чи ж не виграють і Україна, і Білорусь, якщо будуть разом координувати свої енергетичні відносини з Росією як транзитні держави, від яких залежать поставки російського пального?

Завжди треба співставляти виграш і програш, відповідає Олександр Федута: «Можна у даний момент виграти, але в перспективі, коли в Росії будуть серйозні обхідні шляхи, в першу чергу «Північний потік», то Україна може програти, якщо буде грати на білоруському боці. І найголовніше, це особисто Віктор Янукович як Президент може програти, бо позбудеться підтримки Росії на наступних президентських виборах. Думаю, що він не робитиме таких дурниць».

Тим часом Білорусь платить росіянам за пальне суттєво менше, ніж Україна навіть після харківських угод про зниження ціни на російський газ для України. Якою ціною?

«Це хто як домовиться, – зауважує фахівець. – Якщо Україна пов’язує це питання з флотом, то Олександр Лукашенко пов’язує газові домовленості з угодами щодо транзиту. На міждержавному рівні завжди врахується комплекс послуг, які одна держава надає іншій. І це нормально».

Парадокс нинішнього становища не в тому, що Білорусь погано платить, а в тому, що вона весь час вимагає додаткової знижки поза домовленостями, звертає увагу мінський політолог Олександр Федута.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект