Україна може розглянути питання участі ЄС і Росії в менеджменті та модернізації ГТС України.
Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров в ексклюзивному інтерв'ю Українській службі ВВС, яке він дав у Люксембурзі.
"Європа повинна дати гарантії Росії, що буде купувати у неї газ, а Росія повинна дати гарантії нам (Україні), що буде перекачувати ці обсяги газу по нашій газотранспортній системі, а не будуватиме обхідні транспортні шляхи, які зроблять нашу систему непотрібною. Ми повинні отримати такі гарантії. В обмін на ці гарантії ми готові розглянути питання участі ЄС і Росії в менеджменті та модернізації ГТС України ", - заявив він.
При цьому Азаров додав, що ГТС залишиться у власності України. "І я не думаю, що це здивує наших російських партнерів, адже вони розуміють, що з таким цінним активом жодна держава не хотіла б розлучитися", - відзначив він.
Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна і Європейський Союз розроблять до осені цього року спільну програму модернізації української газотранспортної системи. "Протягом літа ми знайдемо вирішення цієї проблеми і розробимо на 2011 рік конкретну програму з модернізації нашої ГТС", - наголосив глава уряду.
Прем'єр-міністр Микола Азаров уже неодноразово висловлювався за необхідність проведення якнайшвидшої модернізації української ГТС за участю Росії і ЄС.
* * *
Українська ГТС - найпотужніша на пострадянському просторі (після російської), загальна довжина - понад 5000 км. Номінальна потужність - 175 млрд. куб. м газу на рік, але фактична набагато менше з урахуванням серйозного зносу (газопроводи побудовані в 1967-1983 роках).
Ще в 2002 році Росія і Україна підписали угоду про створення газотранспортного консорціуму (50:50), який управляв би українською трубою; у 2003 році до них приєдналася Німеччина.
У 2008 році Україна підписала угоду з Євросоюзом про можливу спільну модернізацію української ГТС (оцінка інвестицій - $ 2,5-3 млрд.).
|