НОВИНИ

14.06.2010 | Ъ: Україна звинуватила Газпром у підтримці RosUkrEnergo
Джерело - КоммерсантЪ-Украина, Korespondent.net

Глава Мінпаливенерго Юрій Бойко звинуватив Газпром у тому, що компанія діяла на боці підприємця Дмитра Фірташа у суперечці з Україною за 12,1 млрд кубометрів газу.



Завдяки перемозі RosUkrEnergo у стокгольмському арбітражі у Газпрому з'явилися додаткові важелі впливу на Україну, відзначають експерти. Однак у Мінпаливенерго, незважаючи на поразку в суді, не мають наміру повертати газ, розраховуючи лише доплатити різницю у вартості.


Співвласники RosUkrEnergo (RUE, 50% належить Газпрому, ще 50% - підприємцям Дмитру Фірташу та Івану Фурсіну) - Газпром і Centragas - діяли спільно проти НАК Нафтогаз України у ході судового розгляду в Стокгольмі, заявив у п'ятницю в ефірі програми Шустер Live міністр палива та енергетики Юрій Бойко. "Позов підписано адвокатами Газпрому, і це факт", - сказав Бойко. Нагадаємо, минулого тижня стокгольмський арбітраж виніс рішення у суперечці, зобов'язавши Нафтогаз повернути 12,1 млрд кубометрів газу RUE.


У Газпромі неофіційно підтверджують, що підтримували RUE в суді. "Ми дійсно підтримали цю компанію, оскільки є її акціонерами", - повідомило джерело в компанії, відмовившись від більш докладних коментарів.


У січні 2009 року Нафтогаз підписав договір з Газпромом про те, що 11 млрд кубометрів газу, які перебували в підземних сховищах, будуть отримані українською компанією як плата за транзит російського газу через територію України. Але цей газ був придбаний RUE і був на балансі трейдера. Газпром уклав з Нафтогазом угоду про переуступку боргу RUE перед монополією в розмірі $ 1,6 млрд, у рахунок оплати якого і був забраний газ. Але сам трейдер не давав згоди на цю операцію.


Тоді ж RUE була виключена зі схеми поставок газу в Україну і взагалі перестала продавати паливо Газпрому, у тому числі в Європі.


Незважаючи на рішення суду, газ не буде повернуто RUE, заявив Бойко. "Я отримав рішення стокгольмського арбітражу, в якому наказано до 1 вересня повернути вилучений газ. Я попередив російських партнерів і Дмитра Фірташа, що ми не зможемо й не будемо віддавати газ з власного балансу ні за яких обставин", - наголосив міністр. За словами джерела в Мінпаливенерго, максимум, що може отримати RUE, - це різницю у вартості палива. "Ми вже заплатили за газ $ 1,6 млрд. Тоді хай Газпром як акціонер RUE поверне нам ці гроші, ми додамо $ 1,1 млрд, купимо необхідні 12 млрд кубометрів газу за нинішніми цінами і повернемо їх", - сказав співрозмовник видання. За його словами, рішення Стокгольмського арбітражного суду ще має бути підтверджене в українських судах. "Уряд докладе всіх законних зусиль, щоб цього не сталося. Тому нашим опонентам доведеться домовлятися", - пояснив співрозмовник.


Якщо Нафтогаз втратить 12 млрд кубометрів газу, що зберігаються в ПГС, компанія не зможе накопичити необхідний обсяг газу - 25 млрд кубометрів - для проведення опалювального сезону, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Росія вирішила скористатися цією ситуацією, щоб домогтися поступок від України. Я думаю, що, не отримавши відразу від України поступок у питанні поглинання Нафтогазу Газпромом, Росія вирішила піти обхідним шляхом", - говорить Гудима.


А Максим Шеїн з ІК Брокеркредитсервіс вважає, що Газпром, найімовірніше, буде домагатися отримання повного контролю над внутрішнім ринком газу в Україні. "Якщо уряд України не зможе вибудувати правильну лінію захисту, їм це, найімовірніше, вдасться", - вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект