Глава Мінпаливенерго Юрій Бойко звинуватив Газпром у тому, що компанія діяла на боці підприємця Дмитра Фірташа у суперечці з Україною за 12,1 млрд кубометрів газу.
Завдяки перемозі RosUkrEnergo у стокгольмському арбітражі у Газпрому з'явилися додаткові важелі впливу на Україну, відзначають експерти. Однак у Мінпаливенерго, незважаючи на поразку в суді, не мають наміру повертати газ, розраховуючи лише доплатити різницю у вартості.
Співвласники RosUkrEnergo (RUE, 50% належить Газпрому, ще 50% - підприємцям Дмитру Фірташу та Івану Фурсіну) - Газпром і Centragas - діяли спільно проти НАК Нафтогаз України у ході судового розгляду в Стокгольмі, заявив у п'ятницю в ефірі програми Шустер Live міністр палива та енергетики Юрій Бойко. "Позов підписано адвокатами Газпрому, і це факт", - сказав Бойко. Нагадаємо, минулого тижня стокгольмський арбітраж виніс рішення у суперечці, зобов'язавши Нафтогаз повернути 12,1 млрд кубометрів газу RUE.
У Газпромі неофіційно підтверджують, що підтримували RUE в суді. "Ми дійсно підтримали цю компанію, оскільки є її акціонерами", - повідомило джерело в компанії, відмовившись від більш докладних коментарів.
У січні 2009 року Нафтогаз підписав договір з Газпромом про те, що 11 млрд кубометрів газу, які перебували в підземних сховищах, будуть отримані українською компанією як плата за транзит російського газу через територію України. Але цей газ був придбаний RUE і був на балансі трейдера. Газпром уклав з Нафтогазом угоду про переуступку боргу RUE перед монополією в розмірі $ 1,6 млрд, у рахунок оплати якого і був забраний газ. Але сам трейдер не давав згоди на цю операцію.
Тоді ж RUE була виключена зі схеми поставок газу в Україну і взагалі перестала продавати паливо Газпрому, у тому числі в Європі.
Незважаючи на рішення суду, газ не буде повернуто RUE, заявив Бойко. "Я отримав рішення стокгольмського арбітражу, в якому наказано до 1 вересня повернути вилучений газ. Я попередив російських партнерів і Дмитра Фірташа, що ми не зможемо й не будемо віддавати газ з власного балансу ні за яких обставин", - наголосив міністр. За словами джерела в Мінпаливенерго, максимум, що може отримати RUE, - це різницю у вартості палива. "Ми вже заплатили за газ $ 1,6 млрд. Тоді хай Газпром як акціонер RUE поверне нам ці гроші, ми додамо $ 1,1 млрд, купимо необхідні 12 млрд кубометрів газу за нинішніми цінами і повернемо їх", - сказав співрозмовник видання. За його словами, рішення Стокгольмського арбітражного суду ще має бути підтверджене в українських судах. "Уряд докладе всіх законних зусиль, щоб цього не сталося. Тому нашим опонентам доведеться домовлятися", - пояснив співрозмовник.
Якщо Нафтогаз втратить 12 млрд кубометрів газу, що зберігаються в ПГС, компанія не зможе накопичити необхідний обсяг газу - 25 млрд кубометрів - для проведення опалювального сезону, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Росія вирішила скористатися цією ситуацією, щоб домогтися поступок від України. Я думаю, що, не отримавши відразу від України поступок у питанні поглинання Нафтогазу Газпромом, Росія вирішила піти обхідним шляхом", - говорить Гудима.
А Максим Шеїн з ІК Брокеркредитсервіс вважає, що Газпром, найімовірніше, буде домагатися отримання повного контролю над внутрішнім ринком газу в Україні. "Якщо уряд України не зможе вибудувати правильну лінію захисту, їм це, найімовірніше, вдасться", - вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський.
|