Перевіряти, чи відповідає дійсності офіційна фінансова звітність країни-члена Євросоюзу, досі ЄС міг лише теоретично. Тому Греція, за допомогою неправдивих даних, змогла 2001 року протягнути свій вступ зони євро, а далі продовжила надсилати суттєво «причесані» цифри до відомства Євростат у Люксембургу. Тож, минулої осені, коли з'ясувалося, що дефіцит грецького бюджету становить майже 14 відсотків від ВВП, значно вище, аніж припускали, Європу сколихнула боргова криза. Євро почав падати.
Контроль даних на всіх рівнях
Як ухвалили у вівторок міністри фінансів ЄС, Європейське статистичне відомство буде наділено правом перевіряти національну фінансову звітність в тій чи іншій країні ЄС. Як йдеться в заяві від 8 червня, Євростат зможе вимагати доступу до даних на всіх рівнях.
Проти цього рішення, яке Єврокомісія пропонувала ще 2005 року, виступали окремі країни, в тому числі й Німеччина, побоюючись завеликого втручання центрального апарату ЄС у національні фінанси.
Приєднання Естонії до євро: отримано передостаннє схвалення
Одночасно міністри фінансів у Люксембургу підтвердили, що, як і передбачалося, вже з 1 січня 2011 року Естонія увійде до зони євро. «Визнаючи зразкові досягнення Естонії у виконанні перехідних критеріїв, оголошуємо, що з 1 січня 2011 року вона стане 17-м членом єврозони»,- заявив Жан-Клод Юнкер, прем'єр-міністр Люксембургу та за сумісництвом глава єврогрупи. У Євросоюзі розглядають бажання Талліна замінити свою валюту крону на євро доказом високої довіри, яку викликає євро.
Курс, за яким буде здійснюватись перерахунок грошей в Естонії, планують встановити у липні. Але естонська крона вже нині жорстко прив'язана до євро. 15 крон – приблизно один євро. Ця спроба увійти до зони євро - вже друга. Вперше така можливість існувала 2007 року. Але в країні була надто висока інфляція, і її не прийняли до валютного інтернаціоналу.
Похвали про учня-відмінника
Як відомо, останнім часом євро впав до найнижчої планки, починаючи від 2006 року. Винуватцем кризи стала Греція з її величезними заборгованістю та дефіцитом бюджету. У порівнянні з нею Естонія – учень-відмінник: цього року дефіцит має скласти лише 2,4 відсотка ВВП, тоді як маастрихтськими критеріями дозволена верхня межа - 3 відсотки. Нині всім країнам ЄС, за винятком Естонії та Швеції, загрожують антидефіцитні санкції Брюсселя.
Нагадаємо, що Швеція поки зберігає свою національну валюту крону.
|