НОВИНИ

02.06.2010 | ЄС планує скоротити місії у Молдові та на Південному Кавказі
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Молдові та Грузії занепокоєні планами Європейського Союзу скасувати посади спеціального представника ЄС у Молдові та на Південному Кавказі. За повідомленнями, Верховний Представник ЄС у закордонних справах Катрін Ештон запропонувала реорганізувати ці місії таким чином, що вони перестали б бути дипломатичними представництвами ЄС. Ця пропозиція, якщо її ухвалять країни-члени ЄС, може сигналізувати менший інтерес Європейського Союзу до регіону.



Пропозиція верховного представника ЄС у зовнішніх справах Катрін Аштон викликала здивування багатьох дипломатів у Брюсселі та, ймовірно, стала несподіванкою для двох голів місій – у Молдові та Південному Кавказі, їх очолюють відповідно Кальман Міжей та Пітер Семнебі.


У Молдові та Грузії побоюються, що скасування дипломатичних місій може свідчити про те, що ЄС змінює пріоритети. Про це, зокрема, в інтерв’ю Радіо Свобода сказав радник прем’єр-міністра Молдови з міжнародних питань Юліан Фрунташу.


«Обставини, звичайно, не на користь роботи Кальмана Міжея. Але я думаю, що саме існування посту високого представника ЄС в Молдові та Південному Кавказі свідчить про те, що ЄС приділяє пріоритетну увагу регіону. І ми зацікавлені у тому, щоб розвивалося «Східне партнерство», тому хотіли б, щоб ці місії залишились», – зауважив прем'єр Молдови.


Південно-Кавказькі країни є «сиротами, яких немає кому захистити» – оглядач


Згідно з пропозицією верховного представника ЄС у закордонних справах Катрін Аштон, ці представництва перейдуть із дипломатичного відомства, яке є підзвітне Європейській раді, тобто всім 27 країнам ЄС, до відомства Європейської комісії, що є виконавчим апаратом Європейського Союзу. Таким чином, пояснює оглядач Радіо Свобода в Брюсселі, Ахто Лоб’якас, зменшується статус місій, а отже, і їхній вплив всередині регіону та зв’язок цих країн із Євросоюзом.


«Найбільше втратять від цієї реорганізації країни Південного Кавказу, – каже він. – На відміну від Молдови, вони не мають патрона серед країн ЄС. Молдова має Румунію, така країна, як Україна, має декілька близьких друзів в ЄС, котрі просувають її інтереси, а Південно-Кавказькі країни в цьому сенсі є сиротами, яких немає кому захистити».


Новина просочилася у пресу напередодні саміту ЄС-Росія, що відбувся у ці дні в Ростові-на-Дону. На думку Ахта Лоб’якаса, це збіг обставин. «Але він має певний символізм. Південний Кавказ є чутливим регіоном через вплив Росії. Грузія була головним яблуком розбрату між ЄС і Росією упродовж останніх двох років. Тож те, що ЄС не включається у розвиток регіону, як він міг і повинен був би зробити, пояснюється впливом Росії», – пояснює Ахто Лоб’якас і додає, що за пропозицією стоять великі країни ЄС, такі як Німеччина, Франція та Британія, котрі останнім часом намагаються налагодити приязні стосунки з Росією.


У Грузії сподіваються, що навіть якщо пропозиція буде ухвалена європейськими країнами, то заміна буде адекватною.


«Було б добре, щоб ці позиції не скасовували, але якщо це станеться, то треба почекати і подивитись, кому передадуть ці функції. Лише тоді можна буде сказати, чи це було добре, чи погане рішення», – зауважує міністр реінтеграції Грузії Темур Якобашвілі.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект