Європа заощаджує: уряди країн ЄС один за одним оголошують про багатомільярдні урізання державних видатків. В Єврокомісії застерігають: заощаджувати треба на чому завгодно, крім освіти і досліджень.
До драконівських заходів заощадження вже вдалися у найбільш вражених кризою Греції, Іспанії та Португалії. Програми економії вже схвалили уряди Великобританії та Данії. В інших країнах ЄС тривають дебати щодо того, де можна «урізати». У Єврокомісії задоволені динамікою боротьби з небезпечними показниками бюджетних дефіцитів і вважають, що для стабілізації єдиної європейської валюти вже створено усі передумови.
Однак для виходу з кризи потрібні глибокі структурні реформи, застеріг єврокомісар з валютних питань Оллі Ренн, виступаючи на Брюссельському економічному форумі. «Якщо ми, щойно відчувши перші ознаки пожвавлення кон’юнктури, спочиватимемо на лаврах і відмовимося від реформ, наслідком буде втрата цілого десятиліття у розвитку. Адже тоді знову зростатиме структурне безробіття, яке вже послабило нашу конкурентоспроможність», - наголосив Ренн.
Розвиток – в інновативних галузях
На відміну від безробіття, спричиненого поганою економічною кон’юнктурою, структурне безробіття є значно глибшою проблемою. Воно спричинене, зокрема, браком фахівців в інновативних високотехнологічних галузях економіки. Аби Європа залишалася конкурентоспроможною у глобалізованому світі, потрібно збільшувати інвестицію в освіту і дослідження – попри кризу, закликає президент Ради ЄС Герман ван Ромпей. За його словами, нинішні проблеми у єврозоні, зокрема, погіршуються через неспівставну конкурентоспроможність економік країн, які запровадили єдину європейську валюту.
|