НАТО виділило 260 тис. євро на реалізацію проекту з моніторингу і прогнозування повеней в басейні річки Прип'ять. Про це на прес-конференції повідомив заступник директора Українського центру екологічних і водних проектів (УЦЕВП) Олексій Ярошевич. За його словами, основна сума - 148 тис.євро - піде на установку 2 автоматичних гідрометеорологічних постів в басейні Прип'яті.
Одержувачами коштів є УЦЕВП, Словацький гідрометеорологічний інститут, Український науково-дослідний гідрометеорологічний інститут, Центральний науково-дослідний інститут комплексного використання водних ресурсів (Мінськ, Білорусь).
Основною метою проекту є вдосконалення моніторингу паводків в басейні Прип'яті і впровадження сучасних інструментів моделювання і прогнозування паводків і транспорту радіонуклідів в басейні Прип'яті для різних сценаріїв проходження природних і технологічних катастроф.
Проект планується реалізувати в 5 основних етапів.
На першому етапі учасники проведуть аналіз водного режиму в басейні Верхньої Прип'яті, особливостей появи паводків і їх наслідків, сучасної гідрометеорологічної мережі, потоку і обміну даними (включаючи між країнами).
Після цього планується поставити і встановити 2 автоматичних гідрометеорологічних постів в басейні Прип'яті на території України. Потім фахівці вимірюватимуть і оброблятимуть дані для обхвату найважливішої частини річкового русла на проектній території з метою створення основи для впровадження розподіленої річкової гідравлічної моделі.
Наступним кроком стане застосування сучасної розподіленої моделі прогнозування паводків (на основі рівнянь Сент-Венанта) для основного русла на проектній території.
Останнім заходом є розробка моделі транспорту радіонуклідів для моделювання наслідків можливої аварії на Рівненській АЕС і забруднення річки Стир.
Як повідомлялося, високі повені на Прип'яті практично щорічно викликають значні затоплення місцевості на території Білорусі і України.
|