Україна сподівається розпочати реалізацію Плану дій щодо введення для українських громадян безвізового режиму для в'їзду в ЄС уже з жовтня поточного року, після затвердження цього документу на брюссельському саміті Україна-ЄС. Про це у Брюсселі під час зустрічі з українськими журналістами за підсумками роботи Групи високого рівня в рамках безвізового діалогу повідомив заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв.
"За підсумками зустрічі ми ухвалили дуже важливе рішення. Ми домовилися, що Україні буде надано План дій, або "дорожню карту" безвізового режиму. Цей документ міститиме чіткі умови, які має виконати Україна з тим, щоб безвізовий режим став реальністю. Тобто, по суті, на нашому рівні ми прийняли рішення, якого чекала і домагалася українська сторона. Я дуже сподіваюся, що це рішення буде підтримано під час засідання міністрів з питань юстиції і внутрішніх справ у форматі Трійки Україна-ЄС, яке відбудеться в Люксембурзі на початку червня", - зазначив український урядовець.
Він зауважив, що згадане рішення стало можливим після домовленостей, досягнутих з європейськими партнерами на рівні Президента та міністра закордонних справ України, а також завдяки прогресу, досягнутому Україною у виконанні умов угоди з ЄС про реадмісію та положень тієї "матриці" двосторонніх відносин, яку українській стороні під час нещодавнього візиту до Києва передав Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле. Такий результат став підсумком злагодженої роботі українських міністерств і відомств при загальній координуючій ролі, яку відігравало міністерство закордонних справ України.
Костянтин Єлісєєв окремо наголосив, що сторони домовилися називати майбутній документ "планом дій", враховуючи зміни, які відбулися в правовій термінології ЄС після набуття чинності Лісабонської угоди та після затвердження Візового кодексу ЄС.
Він висловив намір найближчим часом, після затвердження рішення на засіданні Трійки Україна-ЄС у червні, розпочати роботу з підготовки документу до розгляду на вищому рівні під час саміту Україна-ЄС, який відбудеться у жовтні поточного року в Брюсселі. Після саміту вже від України значною мірою залежатиме доля безвізового режиму з ЄС, від того, наскільки швидко країна зможе виконати умови згаданого Плану дій.
"Це було непросте рішення, яке приймалося у дуже жорстких дебатах. Навіть сьогодні, в останній день і в останні хвилини вся наша дипломатична служба була відмобілізована з тим, щоб це рішення було досягнуто. Це рішення було прийнято конкретно і чітко по відношенню лише до України. Тут не буде жодного групового або пакетного підходу. Кожна країна оцінюватиметься за конкретними досягненнями і заслугами. Ми на цьому шляху маємо зробити чимало", - сказав Костянтин Єлісєєв. Він нагадав, що Україна започаткувала з ЄС так званий "безвізовий діалог" ще у жовтні 2008 року, і здійснила великий обсяг роботи за період, що минув.
Відповідаючи на запитання кореспондента УКРІНФОРМу щодо змісту майбутнього Плану дій, український урядовець зауважив, що "філософія" цього документу відповідатиме умовам, які свого часу отримали від ЄС для введення безвізового режиму країни Західних Балкан. Йдеться про ухвалення законодавчих актів про ратифікацію низки міжнародних конвенцій, про створення в Україні єдиного міграційного органу, про схвалення концепції державної міграційної політики, про створення єдиного електронного демографічного реєстру - тобто, документ передбачатиме ті кроки, які Україна "рано чи пізно" все одно повинна була б зробити. Однією з необхідних умов для введення безвізового режиму з ЄС, за словами Єлісеєва, буде введення в Україні біометричних паспортів.
За підсумками зустрічі з представниками Європейської Комісії високого рівня заступник міністра закордонних справ України висловив упевненість у тому, що вірогідність затвердження рішення "безвізового" рішення під час міністерської зустрічі Трійки Україна-ЄС у червні поточного року є "дуже високою".
"Час, що залишився до саміту (Україна-ЄС у жовтні - ред.) ми використаємо з тим, щоб спільно підготувати цей документ. Україна має свої особливості. Дещо ми вже виконали, дещо ще попереду, має бути проведена певна технічна робота. Треба дати відповіді на певні запитання з боку європейської сторони. Ми хочемо завершити цю роботу до початку саміту, щоб на саміті ми його (План дій - ред.) формалізували, затвердили та почали системне виконання. Ми довели європейським партнерам, що дійсно серйозно налаштовані на те, щоб безвізовий режим у наших відносинах з Євросоюзом став реальністю", - сказав Костянтин Єлісєєв.
|