НОВИНИ

20.05.2010 | Немиротворча відповідь Києву і Москві
За матеріалами - "Независимая газета", Korespondent.net

Учора прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат виступив із заявою з приводу придністровського конфлікту. Вона стала відповіддю на декларацію з цього питання президентів Росії і України, зроблену напередодні в Києві. Філат повідомив, що Молдова починає процес заміни миротворчої місії на Дністрі місією цивільних спостерігачів. Він вимагає виведення військ РФ з Придністров'я, пише "Независимая газета".


Прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат
www.tvc21.md


 


Зближення позицій Москви і Києва в питанні придністровського врегулювання стурбувало офіційний Кишинів. Тільки цим можна пояснити вчорашню заяву молдавського прем'єра, в якій він поспішив піти у тінь високого представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон, яка зробила 17 травня свою заяву щодо Придністров'я.


У ньому вона підтвердила прихильність ЄС  до вирішення питання в рамках переговорного формату 5 +2 (Молдова, Придністров'я - сторони, Росія, Україна, ОБСЄ - посередники, Євросоюз і США - спостерігачі) при дотриманні територіальної цілісності Республіки Молдова. Філат підкреслив, що молдовський уряд високо цінує тверду підтримку Європейського союзу і має намір вирішувати проблему в руслі європейських ініціатив.


Що стосується заяви, зробленої в понеділок у Києві Дмитром Медведєвим і Віктором Януковичем, то прем'єр-міністр Молдови розцінив її як спробу допомогти в переговорному форматі 5 +2 "прискорення всеосяжного і життєздатного вирішення придністровського конфлікту". Але водночас уряд Республіки Молдова, посилаючись на роль нинішньої миротворчої операції з підтримання миру в стабілізації ситуації після припинення збройного конфлікту, приймає рішення почати консультації про її перетворення в багатонаціональну цивільну місію з міжнародним мандатом, повідомив Філат. Він також зазначив, що уряд закликає до скорочення військового чинника в регіоні, в тому числі повного виведення боєприпасів, що належать Російській Федерації, і військового контингенту, який охороняє їх. Прем'єр повідомив про готовність вести переговорний процес лише у форматі 5 +2. Напередодні, зустрічаючись з журналістами, Володимир Філат зауважив, що придністровська проблема вирішується не в Москві чи ще де-небудь, а в Кишиневі.


Молдавський аналітик Ігор Мунтяну пояснив, що в заяві (Медведєва і Януковича. - НГ) вказано на стабілізуючий фактор російських збройних сил. З цією позицією Молдова не може погодитися. Будь-яка заява, зроблена поза форматом 5 +2, привносить непередбачуваність в процес переговорів. Ця заява демонструє зміну системи зовнішньої політики України, яка пристосовується до політики тиску з боку Росії".


Тим часом депутат молдавського парламенту, лідер партії Єдина Молдова Володимир Цуркан у зв'язку з цим зауважив НГ, що питання трансформації миротворчих сил можна вирішувати тільки в рамках переговорного формату 5 +2. Раніше, зі слів депутата, передбачалося переформатування МС - переведення їх під егіду ОБСЄ. "І країни-гаранти Україна і Росія проти цього не заперечували, про що, до речі, і йдеться в заяві Медведєва і Януковича", - зауважив він НГ. "На цьому тлі заява прем'єр-міністра виглядає більш ніж дивно і може призвести до того, що напруга в регіоні буде зростати", - сказав Цуркан.


Реакція Тирасполя це побоювання підтверджує. Міністр закордонних справ Придністров'я Володимир Ястребчак сказав НГ, що для переформатування миротворчої місії слід спочатку денонсувати міждержавну угоду між Молдовою і Росією, за якою в 1992 році в район бойових дій на Дністрі були введені російські миротворці. Під документом стоять підписи президентів двох країн. Відтоді  нового документа, що регламентує функціонування МС, не з'явилося. Але в минулому році була досягнута домовленість президентів РФ і Молдови про те, що переведення МС під егіду ОБСЄ відбудеться після остаточного врегулювання придністровського конфлікту. Під відповідним документом підписалися Дмитро Медведєв, Володимир Воронін і лідер Придністров'я Ігор Смирнов. На переконання придністровського міністра, небажання виконувати раніше досягнуті домовленості та прийняті угоди з боку молдовської влади може відкинути переговорний процес на рівень 1992 року.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект