Угоди про відправку ядерного палива Ірану за кордон між Бразилією, Ісламською республікою і Туреччиною досягнуто.
Про це заявив міністр закордонних справ Туреччини Ахмед Давутоглу, який перебуває в Тегерані, повідомляє Reuters.
"Домовленість досягнута після майже 18 годин переговорів", - сказав він журналістам. Давутоглу зазначив, що офіційну заяву може бути поширено сьогодні вранці, після того як президенти Ірану і Бразилії та прем'єр-міністр Туреччини погодять останні деталі угоди.
Переговори між главами трьох держав проходять в Тегерані.
Напередодні в іранську столицю прибули прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і президент Бразилії Лула да Сілва. Вони провели переговори з президентом Ірану Махмудом Ахмадінежадом з метою переконати його відмовитися від планів зі збагачення урану на території Ісламської республіки.
Причиною візиту до Тегерана турецького прем'єр-міністра, як повідомив телеканал Хабертюрк, стали переговори іранського керівництва з президентом Бразилії Луїсом Інасіу Лула да Сілва щодо питання про вивезення наявного в країні уранового палива за кордон для збагачення.
Зі слів Ердогана, він прийняв рішення поїхати до Тегерана у зв'язку з тим, що в розроблюваних планах як одна з точок транспортування урану фігурує Туреччина.
"У Ірані проходять контакти на вищому рівні, після яких сторони зможуть отримати можливість почати процес обміну ядерним паливом", - сказав з цього приводу Ердоган.
Туреччина може увійти до країн, які щодо майбутньої угоди про іранську ядерну програму будуть забезпечувати доставку низькозбагаченого урану в державу, що займеться його дозбагаченням.
Тим часом, 17 травня, в іранській столиці відкриється саміт Групи-15, створеної в 1989 році на конференції Руху неприєднання в Белграді. Серед учасників зустрічі - президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва.
Для Ірану від успіху тристоронніх бразильсько-турецько-іранських консультацій залежить багато чого. Судячи з усього, це останній шанс уникнути міжнародних санкцій, на введенні яких проти Ісламської Республіки наполягають США.
Ірану потрібно 116 кг збагаченого до 19,75% урану для ТДР, який використовується в медичних цілях.
У жовтні минулого року МАГАТЕ запропонувало Ісламській Республіці вивезти 1,2 тонни (приблизно 70% накопиченого на той момент в країні) низькозбагаченого урану для дозбагчення в Росії і подальшого виготовлення у Франції ядерного палива для ТДР.
У грудні 2009р. Іран відмовився від програми ООН з дозбагачення урану цієї країни на території Франції і Росії для потреб медицини, заявивши, що в змозі самостійно виконати ці роботи. У лютому 2010р. влада країни завила про збагачення першої партії урану до 20%.
Проте 8 травня стало відомо про те, що Бразилія і Туреччина зробили Тегерану нові пропозиції щодо відправки ядерного палива за кордон, які, за заявами МЗС цієї країни, були визнані прийнятними.
|