НОВИНИ

07.05.2010 | Боргова криза: Іспанія та Італія намагаються бути оптимістами
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Поки в Європі намагаються врятувати від банкрутства Грецію, фінансові ринки бачать інші країни безпосередньо перед борговою прірвою. Зокрема Іспанію та Італію. Але обидві держави вважають, що грецька доля їм не загрожує.

Абревіатуру PIIGS, тобто скорочення від назв країн Португалія, Італія, Ірландія, Греція та Іспанія, аналітики вживають для країн єврозони, які мають колосальні фінансові проблеми. Не виключено, що деякі з PIIGS вже незабаром потребуватимуть грошової допомоги ззовні. Тобто опиняться у ситуації, схожій на нинішню грецьку.

Іспанія – не Греція

Серед найбільш імовірних кандидатів на фінансових ринках нині бачать Іспанію. Однак побоювання спираються нині не на факти, а лише на чутки. У цьому останніми днями наполегливо переконують як іспанське керівництво, так і високі посадовці Євросоюзу.

«Ми ж усі знаємо, що справи постійно змінюються. Ринки реагують на все, часто йдеться про абсолютно безпідставні чутки. Я цілковито довіряю силі й платоспроможності нашої держави і вірю в те, що у нашої економіки справи підуть на краще», - емоційно переконує прем’єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Сапатеро. 


Усе лише чутки

Така репліка стала необхідною після того, як рейтингові агенції опустили рівень кредитоспроможності Іспанії, а на фінансових ринках почали поширюватися чутки, що уряд у Мадриді незабаром звернеться до Європейського Союзу з проханням про 250 мільярдів  фінансової допомоги. «Повна маячня, не вірте цьому!», - наголошує Сапатеро.

Але неспокій на ринках залишається. Ставки ризику на іспанські державні позики зростають. Іспанії доводиться платити нині на 1,2 відсотка більше за кредити, ніж відносно стабільній Німеччині. Не заспокоїв ситуацію і весняний прогноз розвитку економіки, розповсюджений Європейською комісією. За ним, спад в іспанській економіці цього року вповільниться, але піднесення очікують не раніше 2011 року. Утім, за словами президента Ради ЄС Германа ван Ромпея, спекуляціям про кепські справи в Іспанії слід покласти край.

Не допустити масштабної пожежі

«Я бачу абсолютно ірраціональний розвиток на фінансових ринках, який спричиняють безпідставні чутки. То йдеться про Іспанію, то про Португалію. Я хочу чітко сказати: ситуація в цих обох країнах не має нічого, абсолютно нічого спільного із становищем у Греції, яке є єдиним у своєму роді», - каже ван Ромпей.

Утім, попри такі запевнення євкромісар з валютних питань Оллі Рен радить зробити все для того, аби запобігти поширенню кризи довіри в єврозоні. «Щоб захистити економічне піднесення, яке є поки ще дуже вразливим, ми повинні обмежити грецьке загорання. Ситуація не повинна перерости в масштабну пожежу, що могла б загрожувати стабільності фінансів в усьому Європейському Союзі», - каже Оллі Рен.

Італія: імітуємо оптимізм

Наступні дні покажуть, чи мають зиск усі запевнення політиків щодо ситуації в Іспанії. А от у сусідній з нею Італії взагалі не вбачають потреби говорити про якусь небезпеку. Прем’єр-міністр Сильвіо Берлусконі «прописав» своїй країні примусовий оптимізм.

Італійські газети рідко вживають абревіатуру PIIGS, радше мова йде про PIGS. Тобто одна з літер «І» просто викидається. Італії серед країн-кандидатів на боргову кризу самі італійці не бачать. За актуальною статистикою, на це нібито й немає підстав. Нова державна заборгованість Італії складає трохи понад п’ять відсотків, це десь на рівні Німеччини. Інші країни-боржники мають показники понад десять відсотків. Уряду в Римі не треба було рятувати банки за рахунок державних фінансів. В Італії не було такого обвалу на ринку нерухомості, як це сталося в Іспанії. Рівень безробіття з майже дев’ятьма відсотками теж не є катастрофічним.

Гігантська державна заборгованість

Однак це – лише сучасна статистика. Якщо зазирнути глибше, то фактом є те, що Італія – країна з найбільшою державною заборгованістю в єврозоні. 116 відсотків валового внутрішнього продукту складає цей показник сьогодні. Це навіть більше, ніж у Греції. Очікується, що 2010 року цифра зростатиме й сягне зрештою 118 відсотків. Поліпшення ситуації не передбачається. Адже Італії доводиться «ковтати» окрім нової заборгованості ще й п’ятивідсотковий спад в економіці за минулий рік.

Поки такий стан речей фінансові ринки не сколихнув. Тому в міністерстві фінансів Італії ще є можливість працювати за принципом поширення оптимізму. Рейтинг кредитоспроможності Італії не знизять, запевняють у Римі й наголошують на тому, що підтримають «ласою» часткою Грецію. Очікується, що в п’ятницю італійський уряд ухвалить фінансову допомогу Афінам обсягом майже 15 мільярдів євро.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект