НОВИНИ

05.05.2010 | Україна як приклад слабкості зовнішньої політики ЄС
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Якщо і відбувається якесь змагання за вплив на східноєвропейських теренах між Росією та Європейським Союзом, то ЄС його явно програє. Такий висновок після поїздки в регіон єврокомісара з розширення та зовнішньої політики робить брюссельський оглядач Радіо Свобода Ахто Лоб’якас.


Повернувшись із поїздки Південним Кавказом та з України наприкінці квітня, єврокомісар із розширення та закордонної політики Штефан Філе звітував перед Європейським парламентом.


«Якби Штефан Філе не був такою серйозною людиною, можна було б підозрювати його в тому, що він плакав від безсилля, – зауважує Ахто Лоб’якас. – Настільки була очевидна різниця між зовнішньополітичними амбіціями Європейського Союзу та засобами, які він виділяє на ці цілі».


Те, що може запропонувати ЄС – це все те саме, що і раніше – вільну торгівлю, перспективу безвізових подорожей і трошки грошей. Все пов’язано бюрократичними умовами, які стають чимдалі жорсткішими та формалізованими.


Зовнішній політиці ЄС бракує грошей


Україна, яка веде переговори про асоціацію з Євросоюзом ще з 2007 року, отримала від ЄС новий список реформ, «разом із можливими заохоченнями та відповідями з боку ЄС». Ця матриця, за словами комісара Філе, становить «інструмент для політичного спрямування» країни та її реформ з боку ЄС. Але що може запропонувати Євросоюз, запитує європейський оглядач Радіо Свобода? Далекі перспективи економічної інтеграції та політичної асоціації, при чому асоціація – це точно не перспектива членства! Трохи більше грошей? І це в той самий час, коли Україна продовжує оренду на 25 років Чорноморському флоту Росії за знижку в ціні на газ від 3 до 4 мільярдів доларів на рік?


Єврокомісар зауважив, що ця угода викликала величезний внутрішньо і зовнішньополітичний скандал, але Європейський Союз відсиджується в цілковитому нейтралітеті. ЄС розглядатиме угоду лише з огляду на енергетичну безпеку ЄС, прозорість самої угоди та безпеку транзиту. Тобто єдина роль, в якій Європейський Союз бачить Україну на довгострокову перспективу – це роль транзитера російського газу, зазначає брюссельський оглядач Радіо Свобода.


«Можна припустити, що єврокомісар Філе та його колеги дуже добре розуміють, які обмежені інструменти вони мають у своєму розпорядженні. Філе сам натякав на це, коли переконував євродепутатів у тому, що ЄС не має жодної надії поширити свій вплив у світі, якщо він не може вплинути навіть на найближчих сусідів», – підсумовує Ахто Лоб’якас.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект