Сільське господарство України має великий потенціал у сфері альтернативної енергетики. Реалізувати його допоможуть західні технології, переконані у нещодавно створеному Європейсько-українському енергетичному агентстві.
На відходах рослинництва або тваринництва, таких як солома та гній корів і свиней, українські фермери можуть заробляти чималі гроші, переконує член правління Європейсько-українського енергетичного агентства Гартмут Гепферт. За його словами, агентство пропонуватиме українським та іноземним інвесторам європейське ноу-хау. «З використанням спеціальних технологій можна переробляти натуральні відходи сільського господарства і отримувати з них дуже цінні речовини. Приміром, біоетанол або деревинний цукор – ксилозу. Його можна отримувати із соломи, він використовується у виробництві продуктів харчування для діабетиків. Також це лігнин, який сьогодні широко використовується у Німеччині як біосинтетичний матеріал. Всю цю продукцію можна у великих обсягах експортувати через Чорне море»,- пояснює Ґепферт.
За його словами, попит на відповідні речовини на європейському ринку дуже стабільний. При цьому йдеться насамперед про використання ресурсів, які вже наявні у сільському господарстві України. Етап, коли іноземців цікавило лише вирощування рапсу для виробництва біопального, вже позаду, переконаний німецький підприємець.
Енергоресурси рано чи пізно закінчаться
Співзасновниками агентства є компанії з України, Німеччини, Швеції, Фінляндії та Швейцарії – це виробники обладнання для альтернативної енергетики, енергозбереження, консалтингові компанії. Одним з пріоритетів у роботі ЄУЕА буде реалізація проектів децентрального енергозабезпечення з альтернативних джерел. Гартмут Ґепферт переконаний, що інвестувати у ці проекти рано чи пізно будуть і українські олігархи. «В Україні є олігархи, які дивляться за межі України – на Європу, Америку. Вони не можуть не розуміти, що рано чи пізно часи доступних енергоресурсів лишаться у минулому. Про це думають навіть нафтові шейхи в арабському світі. Коли не буде у великих обсягах нафти й газу, не буде на чому заробляти. Тому треба щось думати»,- каже представник асоціації.
Партнерами у перших проектах Європейсько-українського енергетичного агентства виступатимуть насамперед численні підприємці з країн ЄС, які вже працюють у сільському господарстві України. Згодом, сподівається Ґепферт, цей досвід перейматимуть й українські підприємці. Інвесторів з усієї Європи агентство запрошує на перший Європейсько-український енергетичний день, який відбудеться наприкінці травня у Києві.
|