Україна й Росія домовилися продовжити перебування Чорноморського флоту Росії на севастопольській базі на 25 років. Про це у середу на прес-конференції в Харкові заявив президент Росії Дмитро Медведєв. Відповідну угоду він і Президент України Віктор Янукович підписали сьогодні.
За словами Медведєва, цей документ також передбачає право продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Севастополі на наступні 5-річні періоди.
Як заявив Янукович, Україна розглядає питання перебування Чорноморського флоту Росії на своїй території в контексті системи колективної безпеки в Європі.
«Ми розуміємо, що Чорноморський флот буде одним із гарантів безпеки серед країн Чорноморського басейну», – заявив він.
1997 року Україна й Росія уклали міжурядові угоди щодо розділу, взаємних розрахунків, статусу й умов базування Чорноморського флоту в Україні.
Відповідно до документа, Росія орендує частину території Севастополя для розміщення головної бази Чорноморського флоту на 20 років – до 2017 року, списуючи щорічно 97,75 мільйона доларів із суми державного боргу України перед Росією.
Тимошенко: БЮТ ініціює позачергове засідання парламенту в суботу
Фракція БЮТ вимагатиме скликання позачергового засідання Верховної Ради у суботу, 24 квітня, у зв’язку з підписанням угоди про подовження терміну перебування Чорноморського флоту Росії в Україні. Про це заявила в середу лідер об’єднаної опозиції Юлія Тимошенко.
«Для того, щоб зібрати позачергову сесію, ми запрошуємо всіх депутатів всіх фракцій прибути завтра вранці (четвер – ред.) для збору підписів для скликання позачергового засідання», – сказала Тимошенко.
Вона назвала «антиконституційною» угоду про подовження терміну перебування російського флоту в Криму, й висловила переконання, що цей фактор має об’єднати всі опозиційні сили. «Ми будемо збирати ці підписи біля сесійної зали Верховної Ради завтра зранку (четвер – ред.) до тих пір, поки не зберемо 150 підписів», – сказала Тимошенко.
Лідер опозиції повідомила, що фракція БЮТ внесе на розгляд Верховної Ради проект постанови, «яка нівелюватиме підписані Януковичем документи про пролонгацію перебування Чорноморського флоту в Україні».
Вона також закликала опозиційні сили підписати угоду про об’єднання задля захисту інтересів України. «Я звертаюся також до лідерів усіх опозиційних партій – розпочати процес підписання спільної угоди щодо захисту України у цей важкий період», – сказала Тимошенко.
Крім того, вона закликала громадян зібратися 24 квітня біля Верховної Ради України для протесту проти дій Віктора Януковича.
В опозиції говорять про імпічмент
Віце-прем’єр опозиційного уряду Борис Тарасюк заявив, що ті кроки, на які пішла влада, можна кваліфікувати як державну зраду. «Відбулося найгірше: нинішня влада задля здешевлення ціни на російський газ пішла на здачу стратегічних національних інтересів», – сказав Тарасюк, якого цитує прес-служба БЮТ.
«Президент України Віктор Янукович у цинічний спосіб проігнорував статтю 17 Конституції України, яка забороняє розміщення іноземних військових баз на території України, і за такі дії щонайменше треба піддати цього Президента імпічменту», – заявив Тарасюк.
|