16-18 квітня в Києві Представництвом Фонду Фрідріха Наумана в Україні та Інститутом сприяння становленню демократії було проведено семінар «Євроатлантична перспектива України» для представників Молодіжного Союзу. Тема семінару є особливо актуальною в той час, коли нове керівництво держави різко змінило вектор зовнішньої політики України й було оголошено про нейтральний статус нашої держави.
Семінар поєднав у собі декілька форматів роботи: перегляд фільму «НАТО –свій чи чужий?», панельну дискусію з провідними експертами з питань відносин Україна-НАТО, лекції, парламентські дебати, а також розробку інформаційної кампанії для кожного окремого регіону України.
Гостями панельної дискусії, присвяченої темі «Навіщо Україні НАТО та для чого Україна НАТО?» стали: Валентин Наливайченко – екс-голова Служби безпеки України, Андрій Парубій – народний депутат України, Володимир Олійник – координатор проекту Представництва Фонду Фрідріха Наумана в Україні, Олександр Палій – політолог, експерт Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС України, Володимир Горбач – політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва, модерував дискусію Юрій Міндюк – директор Інституту сприяння становленню демократії. В ході дискусії експерти обґрунтували необхідність розвитку відносин України з Північно-Атлантичним Альянсом, позитивні та негативні аспекти членства України в НАТО.
Отже, які ж існують переваги для України в разі її приєднання до НАТО?
1. Стимулювання проведення внутрішніх політичних та соціально-економічних реформ усіх сфер суспільного життя.
2. Гармонізація законодавства з правовими нормами та демократичними принципами країн-членів НАТО.
3. Прискорення професійної трансформації Збройних Сил України, а також встановлення цивільного демократичного контролю над оборонним та безпековим секторами держави.
4. Участь у процесах вироблення і прийняття рішень щодо подальшого розвитку європейської і євроатлантичної безпеки.
5. Безпрецедентні додаткові гарантії забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та непорушності державних кордонів відповідно до Вашингтонського договору.
6. Покращення інвестиційної привабливості країни в очах міжнародних інвесторів.
7. Надання ефективної практичної допомоги державам у випадку надзвичайних ситуацій та техногенних катастроф.
8. Відродження оборонно-промислового комплексу України.
А також багато інших економічних і технічних переваг.
Під час теоретичних лекцій семінару учасники ознайомились з загальними принципами існування та функціонування НАТО, законодавчою базою відносин Україна-НАТО, фінансовими аспектами членства України в Альянсі, цивільним виміром діяльності НАТО, особливостями відносин Російської Федерації та НАТО, позитивним досвідом держав, які нещодавно стали членами Альянсу. Стало чітко зрозумілим, що упереджене ставлення українців про Північно-Атлантичний Альянс викликано браком достовірної інформації
У практичній частині семінару учасники намагалися виробити концепції інформаційної кампанії для населення кожного окремого регіону, розробники найкращих та найреалістичніших кампаній були нагороджені футболками з символікою НАТО та інформаційними фільмами про організацією, наданих Центром інформації НАТО в Україні.
За словами Еліни Фоїнської, члена Міжнародного Секретаріату Молодіжного Союзу Наша Україна: «Проведення вже не першого заходу з Євроатлантичних перспектив України свідчить про важливість та актуальність цього напрямку для зовнішньої політики України. Адже слід пам’ятати, що нейтральний статус не є гарантією безпеки від зовнішньої агресії. Попри розповсюджене стереотипне уявлення про Північно-Атлантичний Альянс як військово-політичний блок, НАТО є, передусім, політичною організацією, яка має у своєму розпорядженні необхідні військові можливості. І як будь-яка політична організація, вона приділяє значну увагу цивільним аспектам співробітництва як між державами-членами, так і з державами-партнерами».
|