У Львові обговорюють роль України у системі європейської безпеки. Міжнародний безпековий форум зібрав експертів з 20 країн світу, які планують напрацювати рекомендації для урядів країн ОБСЄ.
Форум розпочався з питань обговорення стану безпеки України, її внутрішніх викликів та загроз. Під час конференції директор Інституту проблем безпеки Євген Марчук зауважив, що курс на „позаблоковість держави, про який заявив президент, викликає багато запитань”. Слід врахувати, що Україна є на межі двох „геополітичних угрупувань”, і їх мілітаризація останнім часом посилюється, пояснив Євген Марчук. До того ж „позаблоковість” є дорогим задоволенням, а при нинішньому фінансуванні безпеки, яке у 20 разів є меншим, аніж у країнах НАТО, - це складно втілити, зазначає експерт.
Щодо статусу Україна має визначатися на всеукраїнському референдумі, каже Марчук, а виведення Чорноморського флоту до 2017 року за умов „позаблоковості” є неминучим, з чим не згодні окремі політичні сили. На думку Марчука, нині найбільшою загрозою для України є торгівля людьми та розповсюдження наркотиків. Важливими залишаються питання Криму та Тузли, і їх слід вирішувати, додав директор інституту.
Член наглядової ради форуму Тарас Стецьків вважає, що Україна стала „сірою зоною” у системі європейської безпеки, що є загрозливим для стабільності у Центрально-Східній Європі, і може внести дисбаланс у системі глобальної безпеки. А все через політичний та економічний хаос, додав Стецьків. На що президент Євроатлантичної асоціації Польщі Януш Онишкевич зауважив, що Україна повинна вирішувати власні інтереси, а не залишатися „сірою зоною”, бо такі зони, зазвичай, є зіткненням інтересів інших країн.
|