НОВИНИ

14.04.2010 | Ядерний саміт у Вашингтоні
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Погодившись з Бараком Обамою щодо глобальної загрози, учасники саміту приєдналися до заклику президента США посилити охорону ядерних матеріалів 47 країн-учасниць у наступні чотири роки. Щоправда, вони не уточнюють – як саме буде досягнуто цієї мети, але Обама заявив, що «американський народ відтак почуватиметься безпечнішим і решта світу буде безпечнішою» наслідком саміту. Причина, очевидно, та, що світові лідери усвідомлюють глибину небезпеки.


Як підкреслив президент Барак Обама: «Це – безпрецедентне зібрання для обговрення безпрецедентної загрози. Через 20 років після закінчення Холодної війни ми маємо до діла з жорстокою іронією історії. Ризик ядерної конфронтації між державами зменшився, але ризик ядерного нападу збільшився».


Справді, як зазначають експерти, якби терористам вдалося придбати невеличку кількість плутонію, розміром, скажімо, з яблуком, вони змогли б кинути бомбу, здатну знищити сотні тисяч людей. Учасники саміту у заключному комюніке пообіцяли «працювати спільно, аби осягнути універсальності Міжнародної конвенції протидій актам ядерного тероризму». Вони також підкреслили важливість поправки 2005-го року до Конвенції щодо захисту ядерних матеріалів.


Приклад України


Передбачається продовження зусиль у напрямку збереження й охорони ядерних матеріалів. У цьому контексті учасники саміту найвищою мірою позитивно оцінюють рішення України позбутися високозбагаченого урану й переобладнати атомні реактори під використання низькозбагаченого урану. Питання надійної охорони ядерних матеріалів вважають ключовою проблемою, оскільки наявність у руках терористів високозбагаченого урану є головною умовою створення атомної зброї.


Наступний саміт передбачено скликати у Південній Кореї 2012 року.


Як заявив у перебігу конференції Джон Бреннан, радник Білого дому з питань боротьби з тероризмом: «Наслідки та результати ядерної атаки можуть бути найвищою мірою руйнівними і довготерміновими. Тому здатність придбати ядерну зброю і застосувати її є найпершою й найбільшою метою терористичних угруповань».


Президент Барак Обама назвав рішення України «історичним». «Приклад України надихає», – заявила громадська організація «Ініціатива щодо ядерної загрози». За її підрахунками, Україна має 163 кілограми високозбагаченого урану, що вистачає для виготовлення десь семи ядерних бомб.


Український високозбагачений уран, за повідомленням «Нью-Йорк Таймс», мають вивезти до Росії, де його перероблятимуть на низькозбагачений для використання в реакторах. США фінансуватимуть постачання України низькозбагаченим ураном, а також спорудження нової дослідної установи.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9753. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект