НОВИНИ

09.04.2010 | США-Росія: Чому країни Центральної Європи почувають себе "покинутою коханкою"
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Торік, під час свого перебування в Празі, американський президент Барак Обама пообіцяв, що його країна ніколи не відвернеться від Чехії, тому що п’ятому пункті договору Євроатлантичного альянсу чітко прописано: напад на одну з країн НАТО є нападом на всі країни альянсу. Чехи були у захваті від цієї обіцянки. Рік по тому країна приймає Барака Обаму на саміті США-Росія з великим скептицизмом.


Колишній міністр з європейських справ Чехії Александр Вондра обурюється: "Такої "любовної оргії" я не бачив вже років 20". А в тижневику "Reflex" можна побачити  карикатуру, яка зображає Обаму в обіймах з Леонідом Брежнєвим. Посилання автора карикатури: Захід прогнувся перед Росією. Чеські ЗМІ рясніють критичними відгуками про США. З історичної точки зору обурення чехів можна зрозуміти, вважає соціал-демократ Любомир Заоралек: "Відчуття того, що Росія становить небезпеку для всесвітнього миру, все ще присутнє як в Чехії, так і в інших посткомуністичних країнах. Сполучені Штати не мають жодних підстав робити поступки Росії".


Страхи інтелектуалів


Багато хто в країнах посткомуністичного простору побоюється поступитися пунктами в списку важливих для США держав. Водночас вони бачать себе знов відданими напризволяще держаним інтересам Росії. Минулого року східноєвропейські інтелектуали написали відкритого листа Обамі, в якому вони застерігали американського президента від ослаблення НАТО та російського ревізіонізму.


Чеська еліта вважає ідею співпраці з Росією утопією, або навіть наївністю. Багато в країнах Центральної Європи не визнають себе "нейтральною територією" між Заходом і Сходом. Для них Вашингтон - це природній союзник. Навіть природніший, ніж Європейський Союз. Тому зустріч Барака Обами та Дмитра Медвєдєва викликала скоріше гіркі почуття: в багатьох виникає враження, що Вашингтон жертвує своїми партнерами у Східній Європі заради поліпшення стосунків з Росією. Празький політолог Пьотр Кратохвіл порівняв реакцію чеської еліти з поведінкою "покинутої коханки".


Прагматична Словаччина


Виняток становить тільки Словаччина з її прагматичним ставленням до питання. На думку міністра закордонних справ Мирослава Лайчака, не варто ставити питання "або-або", бо Росія є глобальним гравцем. Крім того, за його словами,  треба враховувати 100-процентну залежність країни від російських постачань енергоносіїв. 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект