Проблеми в торговельно-економічних відносинах між КНР і США, а також у світовій економіці обговорили в Пекіні віце-прем'єр Держради КНР Ван Цишань (Wang Qishan) і спецпредставник президента США, міністр фінансів Тімоті Гайтнер (Timothy Geithner).
Т.Гейтнер прибув до Пекіна після 2-денного візиту до Індії, пробув тут всього кілька годин і відразу після зустрічі вилетів до Вашингтона. У ході 75-хвилинної бесіди, що відбулася в четвер увечері прямо в пекінському аеропорту, сторони обговорили також хід підготовки до другого раунду двостороннього економічного діалогу, який відбудеться в рамках стратегічного та економічного діалогу між КНР і США у травні поточного року в столиці Китаю.
Офіційні китайські ЗМІ і Мінфін США дуже скупо повідомляють про зустріч, обмежуючись загальними фразами і не інформуючи про те, чи піднімалася "болюча" тема ревальвації юаня. Але аналітики і коментатори переконані, що головною причиною незапланованого і несподіваного візиту головного американського фінансиста, про який було оголошено за добу, демонструє спроби сторін зблизити позиції і зменшити напруження, що виникло у відносинах між Пекіном і Вашингтоном в останні місяці.
Як повідомляв раніше УКРІНФОРМ, Мінфін США відклав публікацію піврічного звіту, що планувалася на 15 квітня, в якому хотів назвати Китай країною, яка маніпулює своєю валютою. Це дало привід говорити про те, що, з одного боку, Пекін дав зрозуміти, що все ж продовжуватиме процес ревальвації юаня, а з іншого, Вашингтон вирішив дати Китаю на це час і не поспішати з санкціями.
Чимало американських економістів і політиків давно звинувачують Китай у заниженні курсу юаня, що нібито дає КНР несправедливу експортну перевагу. У липні 2005 року Китай вже почав реформу змінного курсу, підвищивши вартість своєї валюти з того часу на 21%, але влітку 2008 року, у розпал кризи, припинив процес. Аналітики прогнозують, що юань знову почне рости після багатьох місяців стагнації вже найближчими днями. Але очікувати, що темпи ці будуть швидкими, не варто. Називаються цифри від 3 до 5 відсотків за рік.
|