Сполучені Штати Америки представили положення нової ядерної стратегії країни. Ключовим пріоритетом політики американського керівництва у цьому напрямку тепер є боротьба з ядерним тероризмом та розповсюдженням зброї масового знищення.
В оприлюдненому документі дещо зміщено акценти, оскільки раніше зусилля значною мірою зосереджувалися на стримуванні ядерних амбіцій держав та протистоянні можливим ядерним ударам. Відповідно до положень доктрини, Білий дім обіцяє не застосовувати атомну зброю проти неядерних країн і навіть у випадку хімічної чи біологічної атаки проти США не вдаватися до цього (попередня адміністрація залишала за собою таку можливість).
Водночас, доктрина містить ряд положень, що мають викликати занепокоєння серед держав, які й далі ігнорують міжнародні правила нерозповсюдження. Особливості пояснив на спеціальній прес-конференції міністр оборони США Роберт Гейтс: "Якщо тут і є меседж для Ірану та Північної Кореї, то він такий: якщо ви готові грати за правилами, приєднатися до міжнародної спільноти, то ми візьмемо на себе ці зобов'язання і щодо вас. Однак, якщо ви за правилами грати не бажаєте, прагнете розповсюджувати зброю масового знищення, то ми залишаємо за собою усі можливі варіанти відповіді".
Представлений документ визначає "фундаментальним завданням" збройних арсеналів стримування можливих атак на Сполучені Штати Америки чи їх союзників та партнерів. Деякі законодавці-демократи заохочували президента Барака Обаму окреслити її як "єдину мету", виключивши таким чином можливість першими використати потенціал у разі конфлікту. Однак Роберт Гейтс підкреслив, що ядерні загрози все ще надзвичайно актуальні, аби вводити подібні обмеження. "Ми усвідомлюємо, що маємо досягати прогресу на шляху, окресленому президентом. Проте ми також усвідомлюємо, в якому світі живемо", - зазначив глава Пентагону.
Реакція експертів та законодавців на оприлюднені нововведення неоднозначна. Дехто вважає за недоцільне скорочувати роль ядерної складової у стратегії національної безпеки. Чимало аналітиків висловлюють занепокоєння щодо рішення модернізувати арсенал замість того, аби продовжувати розробляти новітню зброю.
|