Експерти вважають, що намагання нової української влади узаконити позаблоковий, нейтральний статус України мають реальну суспільну підтримку, бо понад 50% українських громадян проти членства їхньої держави в НАТО.
Хоча, наприклад, більшість населення таких європейських країн, як Франція, Польща, Литва, Іспанія, Болгарія, Чехія, схвалюють прийняття України до Північноатлантичного Альянсу.
Поляки і литовці найбільші прихильники вступу України до НАТО
Американська дослідницька організація PewResearchCenter аналізує ймовірний вплив громадської думки в Україні на законодавче закріплення позаблокового статусу держави. Дані соціологічного дослідження PewResearchCenter, проведеного ще наприкінці 2009 року, свідчать, що половина українців (51%) виступають проти членства їхньої держави в НАТО, і лише до 30% схвалюють такий крок. Американські аналітики не виключають, що на громадську думку щодо НАТО значний вплив чинить саме політична опозиція членству України в альянсі. Дані згаданого дослідження також свідчать, що понад 70% етнічних росіян в Україні проти членства в НАТО, тоді як лише 46% етнічних українців виступають проти такого вирішення оборонних проблем їхньої держави. На Сході України проти НАТО виступають 72% громадян, а на Заході – майже 60% підтримують членство в НАТО.
Поза межами України фактично більшість європейської публіки підтримує членство Києва в Альянсі. Таких у Франції понад 50%, у Польщі – понад 60%, у Литві – майже 60%, біля половини Чехії, Болгарії, Іспанії за членство України в НАТО, і лише понад 50% німців та близько 40% італійців проти того, щоб українці були в НАТО. В аналізі PewResearchCenter також наголошується, що майже 70% українців за те, щоб Україна і Росія були незалежними, але дружніми державами, а 22% українських громадян за злиття України з Росією в одну державу. PewResearchCenter також зауважує, що понад 70% українців бояться енергетичного шантажу з боку Росії.
|