Створити міжнародний консорціум за участю України, Росії та ЄС і віддати в концесію українську газотранспортну систему Андрій Клюєв пропонує як спосіб її захисту від «перетворення на металобрухт». Він упевнений, що за кілька років слід чекати на скорочення обсягів транзиту газу через Україну внаслідок завершення будівництва північного й південного обхідних газогонів з Росії до Європи.
Натомість директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар в інтерв'ю Deutsche Welle назвав заяву Клюєва «пропагандою ідеї консорціуму». На його думку, якби ця ідея мала перспективу, то вона спрацювала б ще кілька років тому, коли уряд Януковича вперше намагався її реалізувати. Гончар нагадав, що Росія завжди ставилася до консорціуму, як до інструменту управління українськими магістральними газогонами. Але Україні навзаєм ніколи не давалися гарантії збільшення транзиту газу.
Негативний досвід з нафтопроводом
«Україна має ставити питання про створення консорціуму не лише на базі активів української ГТС, а й тих активів, через які реалізується газ на ринку Європейського союзу», - каже Гончар. Аналітик нагадав, що в 2003-2004 роках в обмін на обіцянки збільшити транзит нафти через українську територію уряд Януковича і віце-прем'єр Клюєв вже погодилися на реверс нафтогону Одеса-Броди. Транзит нафти тоді не збільшився, а навпаки - скоротився.
Подібного розвитку, на думку експерта, слід чекати й сьогодні від ідеї газотранспортного консорціуму, який не може бути ефективним в умовах світової економічної кризи.
|