НОВИНИ

05.03.2010 | Криза у Східній Європі: найгірше позаду, але й найкраще теж
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Попри значні проблеми внаслідок фінансово-економічної кризи у більшості країн Східної Європи, вже починаючи від цього року справи потроху підуть вгору, прогнозують експерти Віденського інституту міжнародних економічних досліджень. Як розповів «Німецькій хвилі» економіст інституту Василь Астров, у більшості країн регіону, приміром, в Румунії, Угорщині, Болгарії чи Словаччині найближчим часом пануватиме стагнація.


Нещасливий збіг обставин в Україні


Україна, за словами експерта, належить до країн, які зазнали найбільшого удару від економічно-фінансової кризи. «В Україні мав місце нещасливий збіг багатьох негативних факторів. Я б наголосив передусім три: однобока спеціалізація на металургію, велика залежність від іноземних кредитів, яких минулого року було більше, ніж раніше, і постійна політична нестабільність»,- зазначає Астров.



Утім, найближчим часом Україні, як і Росії, слід очікувати позитивних змін, оскільки нині на світовому ринку стабілізуються ціни на головні статті експорту обох країн – сталь та нафту. Так, Україні після минулорічного дефіциту в 13,5 відсотків віденські аналітики цьогоріч обіцяють економічне зростання у три відсотки, якого тим не менше країна зможе досягти виключно за рахунок експорту. «Не варто сподіватися, що внутрішній попит швидко оговтається. На то є кілька причин. Одна з найважливіших – той факт, що банки майже не надають кредити, зарплати впали, а рівень безробіття зріс»,- попереджає Василь Астров з Віденського інституту міжнародних економічних досліджень.


Новачки ЄС ідуть на випередження


Затяжна рецесія триватиме у країнах Балтії. Економічна криза відкинула доти успішних Естонію, Литву та Латвію на багато років назад. Найуспішнішою натомість виявилася Польща, стверджують у Віденському інституті міжнародних економічних досліджень. Навіть за минулий кризовий рік їй вдалося досягти економічного зростання у 1,7 відсотка.


Загалом же, за оцінками експертів, 12 країн-новачків Євросоюзу 2010 року збільшать обсяги ВВП на один відсоток, трохи випередивши решту членів ЄС, яким прогнозують 0,7 відсотка економічного зростання. Така ж тенденція триватиме і 2011 року.


Щоправда, сподіватися на докризові темпи економічного зростання у Східній Європі віденські аналітики не радять. У майбутньому іноземні інвестори пов'язуватимуть цей регіон, у тому числі й Україну, з високими ризиками, а відповідно й фінансування буде малоактивним.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект