НОВИНИ

22.02.2010 | Система ПРО в Румунії може захистити Україну у випадку конфлікту з Росією
Джерело - Польське Радіо для Закордону

Румунія погодилася розмістити на своїй території елементи нової системи протиракетної оборони США. За словами президента Траяна Басеску, нова база почне функціонувати вже в 2015 році.


 

Румунія погодилася розмістити на своїй території елементи нової системи протиракетної оборони



Такі повідомлення викликали гостру реакцію з боку Кремля, який зажадав пояснень, а лояльний Москві лідер Придністров’я Ігор Смірнов навіть запропонував у відповідь розмістити на території невизнаної республіки російські ракети Іскандер.


Гість передачі - колишній віце-міністр оборони Польщі, військовий теоретик Станіслав Козєй.


Анатолій Зимнін: Чим відрізняється план розміщення елементів американської системи ПРО в Румунії, а, можливо, і в Болгарії, від попередніх планів Вашингтона, за якими ця система мала бути розташована в Польщі та Чехії?


Станіслав Козєй: Різниця велика. Попередня концепція передбачала початок створення системи ПРО від стратегічного захисту Північноамериканського континенту. Об’єкти, які б знаходилися в Польщі та Чехії мали перехоплювати ракети, які б летіли в бік США. Барак Обама змінив черговість розбудови цієї системи, розпочинаючи з протиракет, які б збивали ракети малої дальності.



 Отже це будуть протиракети до перехоплення ракет малої та середньої дальності, тобто тих, якими на даний момент володіють країни Близького Сходу, в тому числі Іран. Ці протиракети охоронятимуть райони Південної Європи та територій навколо Іраку.



У другій черзі – за 10-15 років – почнеться будівництво компоненту системи ПРО вже безпосередньо для захисту Америки.


Анатолій Зимнін: Чи протиракети, розташовані на території Румунії, можуть захистити і Україну?


Станіслав Козєй: Звичайно. У випадку теоретичного регіонального конфлікту в районі Чорного моря між Росією та Україною, наприклад щодо Криму чи Чорноморського флоту… Але не лише протиракети в Румунії, а й протиракети, розташовані на американських військових кораблях, які Вашингтон планує розмістити поблизу Ірану.



Якби такі корабельні системи типу «Aegis» з протиракетами на борті увійшли в Чорне море, то це б створило дуже значну внутрішню противагу у випадку російського залякування країн регіону, не говорячи вже про якісь конфліктні моменти. В цій ситуації присутність ракет чи на кораблях в Чорному морі, чи в Румунії, а також баз в Болгарії пригальмує російську політику.


Анатолій Зимнін: Москву не переконує факт, що система ПРО має оборонний характер, а її розгортання в Європі не є направлено проти Росії?


Станіслав Козєй: Попередня система ПРО мала мінімальні можливості знищення російських ракет, а от нинішня версія може поставити хрест на російській доктрині використання ракет в регіональних конфліктах на Півдні Росії, на Кавказі, в басейні Чорного Моря, - а це, як відомо, головні терени стратегічного зацікавлення Росії. Тому ця версія системи ПРО  для Росії –більш незручна, ніж попередня.


Анатолій Зимнін: Росія у відповідь може розмістити ракети Іскандер у Придністров’ї.


Станіслав Козєй: Власне, навіщо? Прошу пам’ятати, що ПРО – це оборонна система, натомість Іскандер – це ударні ракети, це зброя нападу.



Росія протестує, коли хтось розміщує свої бази на території інших країн. Натомість сама Москва такі ж та навіть більш офензивні бази розбудовує на території інших держав: в Абхазії (формально – на території Грузії), Придністров’ї, Білорусі (ракети С-300). А ще слід згадати базу Чорноморського флоту на території України. Як бачимо, Росія має власні бази поза своїми кордонами. Де ж логіка? Як можна вести якісь стратегічні переговори з таким партнером?


Анатолій Зимнін: Чи не вважаєте Ви, що після зміни влади в Україні, Київ може бути втягнуто в «протиракетне протистояння» на боці Росії?


Станіслав Козєй: Безсумнівно, Росія буде робити все можливе, аби не допустити до розміщення американської системи ПРО власне в районі Чорного моря, і буде використовувати всі доступні засоби. Не виключаю, що Москва намагатиметься використати Україну. Росія буде готуватися, зокрема, зміцнювати свій Чорноморський флот, аби нівелювати вплив системи ПРО в регіоні.


Анатолій Зимнін: Яким чином розбудова нової системи ПРО вплине на безпеку Польщі?


Станіслав Козєй: В черговій версії ПРО, тобто перехоплення ракет середньої дальності, які можуть сягнути Польщі – це має значення. Також якщо подивитися ширше – це початок створення системи протиракетної оборони всього НАТО. Черговим етапом після розміщення протиракет на Балканах буде розташування протиракет для перехоплення ракет середньої дальності на території Польщі. Згідно з планом, ці системи з’являться в Польщі між 2015 та 2018 роками. Варшава в цьому зацікавлена, адже, якщо НАТО матиме надійну систему оборони, то безпека Польщі автоматично зросте.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект