НОВИНИ

12.02.2010 | Криза по-іспанськи: новий головний біль ЄС?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Економічна криза боляче вдарила по Іспанії. Поки уряд запевняє, що ситуація під контролем, окремі експерти пророкують країні «грецький сценарій». 



Упродовж останніх тижнів у європейських ЗМІ циркулює інформація, що економічна трагедія слідом за Грецією загрожує й іншим європейським країнам, зокрема Іспанії, Ірландії та Португалії. На початку лютого впливове видання Financial Times навіть писало, що криза в Іспанії буде ще глибшою, ніж у Греції.


Напередодні іспанський міністр економіки Елена Салгадо особисто відвідала газету, аби розповісти, що чутки про іспанські проблеми є занадто перебільшеними. За її словами, борги Іспанії належать до найменших у Європі, а іспанська фінансова система є надзвичайно стабільною. Прем'єр-міністр Хосе Луїс Родрігес Сапатеро теж відкидає всі спекуляції. На його думку, ті, хто поширюють негативну інформацію, прагнуть «дестабілізувати євро і саботувати реформи, завдяки яким можна було б ефективніше регулювати фінансові ринки».


Проблеми існують


Іспанія дуже потерпає від глобальної економічної кризи, спочатку в країні обвалився ринок нерухомості, що поклало на лопатки будівельну галузь, потім різко зросло безробіття, але не можна порівнювати цю ситуацію з грецькими реаліями, переконаний Крістіан Дрегер з Німецького інституту економічних досліджень. «До початку кризи Іспанія виконувала всі вимоги до країн єврозони, у той час, як до Греції завжди були питання», - зауважує експерт. Такої ж думки дотримується і головний економіст Європейського Центробанку Юрген Штарк:  «Звичайно, є проблеми в окремих країнах, але на мою думку, вони мають зовсім іншу природу».


Рекордний рівень безробіття


Рівень безробіття в Іспанії нині становить 20%. Кожен третій молодий житель Іспанії не має роботи. Уряд розраховує покращити ситуацію, реформувавши ринок праці. Плани влади підняти пенсійний вік з 65 до 67 років наштовхуються на рішучий протест профспілок. Державний борг за підсумками 2009 року зріс до 11,4% ВВП. Мадрид збирається взяти курс на жорстку економію.


На думку Крістіана Дрегера, поступове одужання іспанської економіки є цілком можливим. Він прогнозує, що наступного року в країні варто очікувати більшої стабільності. Натомість Financial Times піддає критиці дії іспанського уряду,  називаючи антикризові заходи Сапатеро неадекватними і несвоєчасними. Однак не всі з цим погоджуються.


 «Усі країни, в яких нині проблеми,  перекладають провину на євро. А в середині єврозони на окремі країни. Але скажіть, які економічно-політичні рішення іспанського уряду були неправильними? Дефіцит держбюджету Іспанії та її борги є найменшими в Європі», - цитує слова економіста, директора  консалтингового товариства Intermoney Хосе Карлоса Діеса іспанська газета El pais.


Фінансово-економічні проблеми Іспанії, а також Греції, Португалії та Ірландії обговорювали політичні лідери ЄС на консультаціях у четвер у Брюсселі.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7027. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект