НОВИНИ

09.07.2004 | Одеса-Броди – транспортувати в один бік, будувати в інший.
Джерело - Українська служба "Радіо Свободи "

У день проведення самміту Україна-ЄС Україна продовжує подавати змішані сигнали щодо того, як вона збирається використовувати свій стратегічний нафтогін, збудований для транспортування каспійської нафти до Європи. Вона з одного боку змінює своє попереднє рішення про пряме використання нафтогону Одеса-Броди і підтримує реверс, а з іншого дає згоду на створення спільного підприємства з Польщею, яке добудовуватиме продовження нафтогону Одеса-Броди до Плоцька.


 Тему продовжує Марія Щур.
Україна готова транспортувати російську нафту нафтогоном Одеса-Броди, але одночасно хоче будувати продовження нафтогону до Полоцька. Таке рішення сьогодні ухвалила спостережна рада державної компанії «Укртранснафта», яка уповноважила генерального директора компанії Станіслава Василенка підписати угоду з компанією ТНК-ВР на транспортування російської нафти в напрямку нафтотерміналу «Південний». Підписання цього контракту планується уже найближчим часом, хоч на думку багатьох експертів, для України цей контракт означатиме вилучення її з проекту транспортування каспійської нафти принаймні на три роки.


Пояснює колишній голова компанії Укртранснафта Олександр Тодійчук: «У тих угодах, які як читав, записано, що Україна щонайменше рік, а за кредитними угодами три роки не вправі змінювати якість нафти в трубі. Тобто це означає, що Україна не вправі качати каспійську нафту».


Олександр Тодійчук, який нині є незалежним експертом з питань транспортування нафти, говорить, що проект угоди, яку погодилася підписати спостережна рада «Укртранснафти», має низку слабких місць, які були б неприйнятні для України, якби не сильний політичний тиск з боку офіційної Москви та російської нафтової компанії. У першу чергу йдеться про кількість нафти, яку зобов’язується транспортувати російська компанія: «Оця фраза до 9 мільйонів тонн означає можливість перекачування і одного і півмільйона і двох мільйонів. І взагалі перекачка може бути зупинена через рік тому, що є міжурядова угода про обсяги перекачки нафти в Україну та через Україну. І якщо уряд Росії ухвалить рішення не перекачувати наступного року, то ці обсяги можуть бути не перекачані. Це і є слабкі місця цих контрактів».


Українські оглядачі вбачають і іншу потенційну небезпеку в підписанні угод з Росією про транспортування нафти, які уряд планує підписати до 1 серпня. Вони говорять про те, що якщо в довгострокових міжурядових угодах йтиметься і про транспортування російської нафти в бік Одеси, то це може означати вилучення України з проектів транспортування каспійської нафти вже не на три роки, а практично назавжди.


Таким чином, створення спільного підприємства із Польщею з добудови нафтопроводу до Плоцька, яке має відбутися вже наступного понеділка, втрачатиме сенс, в усякому разі для поляків.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2790. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект