НОВИНИ

20.01.2010 | Вибори президента України у фокусі зарубіжних ЗМІ
Джерело - УКРІНФОРМ

Зарубіжні ЗМІ дуже активно коментували перебіг першого туру президентських виборів в Україні.


 




Авторитетне американське видання "Wall Street Journal" пише, що голосування 17 січня на виборах Президента України лише підтвердило прогнози щодо обов'язкового другого туру, і 7 лютого українцям доведеться обирати між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. А політична поразка Віктора Ющенка в будь-якому разі означатиме "політичне зближення" між Україною та Росією, вважає автор.


У статті зазначається, що Віктор Янукович є далеко не тим кандидатом, який орієнтуватиме Україну на приєднання до НАТО. Та і Юлія Тимошенко обіцяє винести питання приєднання до Альянсу на всенародний референдум. Фактично це означає віддалення від Організації Північноатлантичного договору, адже більшість населення цю ініціативу не підтримує, прогнозує автор. Водночас, вказується на те, що за будь-яких обставин новому лідерові доведеться вирішувати непрості фінансові проблеми країни, що знаходиться на порозі банкрутства.


"Washington Post" зауважує, що Віктор Янукович і Юлія Тимошенко завжди були суперниками й орієнтувалися на підтримку різних закордонних партнерів. Однак, геополітичний фактор із президентських перегонів 2010 року був виключений майже повністю, переконаний автор. "Юлія Тимошенко пообіцяла покращити відносини з Росією, а Кремль дав зрозуміти, що буде з нею працювати", - пише видання. Віктор Янукович повернувся у бік Заходу і обіцяє вступити до Європейського Союзу.


Янукович вийшов лідером першого туру президентських перегонів в Україні, зазначає "Los Angeles Times". Разом з тим, підтримки електорату йому не вистачило, аби отримати повну перемогу. "Вибір нового лідера означить нову віху в пострадянському розвитку України, однак більшість виборців відчувають розчарування й гострий брак змін", - пише видання. Натомість, додатковий тур принесе лише нові сутички за владу української політичної еліти.


Німецька газета "Rheinische Post" коментує перші результати виборів президента України: "Переможець президентських виборів в Україні ще не визначений, але зрозуміло, хто їх програв - Віктор Ющенко. А разом з ним і цінності "помаранчевої" революції 2004 року. З нею в країну мали прийти демократія, добробут, перспективи на членство в НАТО та ЄС. Прийшла лише демократія. Жоден з трьох кандидатів-переможців першого туру не дає гарантії на розумну політику. Скоріш за все, держава знову керуватиме всіма сферами... Другий тур виборів не означатиме кінець політичного протистояння. Хто б його не виграв, намагатиметься створити свою більшість у парламенті. Тому на українців чекає продовження неспокійних часів".


Газета "Tagesspiegel" продовжує тему: "Часи ейфорії минули, герої "помаранчевої" революції звільнилися від чар. У 2004 році українці вийшли на вулиці на знак протесту проти сфальсифікованих результатів виборів. Кандидат старого режиму мав піти, герой Майдану став президентом. Тому попередні результати виборів у неділю не могли бути більш контрастними. Чи означає це, що "помаранчева" революція пройшла даремно? Але для чого саме українці тоді вийшли на вулиці? Не за Ющенка, не за Тимошенко, а за вільні вибори і проти авторитарної опіки. І цим вони дали поштовх процесу демократизації, який триває і досі: у країні проходять вільні вибори, функціонує свобода преси, розвивається громадянське суспільство. Україна стала дорослою. Вона більше не потребує героїв".


Свій коментар на тему українських виборів розмістила і газета "Frankfurter Rundschau": "Президентські вибори в Україні визначили переможця - це демократія. Політичну систему в Україні більше не порівняти з автократією, яка панувала до "помаранчевої" революції. Всі 18 кандидатів рівноцінно змагалися за голоси виборців, і вони зробили свій вільний вибір. Водночас, Україна є прикладом того, що демократизація є важким процесом, з якого треба брати уроки. Це засвоїли й українські лідери, які через власні конфлікти призвели до повного хаосу в країні. Очікування від Ющенка були надто завищені. Той, на кого тоді найбільше сподівалися, сьогодні програв. Після п'яти років романтика "помаранчевої" революції розвіялася, тепер йдеться лише про жорсткі факти. Але це не зовсім і погано - стартувати у майбутнє з реалістичними цілями".


Стаття про вибори в Україні в газеті "Sueddeutsche Zeitung" вийшла сьогодні із заголовком "Антигерой минулого лідирує". Посилаючись на результати екзит-полів, видання бачить Юлію Тимошенко фаворитом другого туру. "У той час, як Янукович спирається в основному на виборців на сході та півдні України, Тимошенко, що родом з Дніпропетровська на сході країни, може розраховувати на голоси з усієї країни". Газета іронізує з приводу висловів Тимошенко, які вона сказала, голосуючи у неділю: "Йдеться про те, аби врятувати досягнення революції". Водночас, саме вона своїм тривалим конфліктом з Ющенком принесла роздратування у політику країни", - констатує видання.


Польські ЗМІ надзвичайно прискіпливо відстежували процес волевиявлення в Україні. Газета "Річ Посполита" відзначає, що справдилися політичні прогнози, які задовго до проведення виборів відзначали вихід у другий тур лідерів Партії регіонів і БЮТ Віктора Януковича та Юлії Тимошенко. З цього приводу видання цитує відомого польського експерта-міжнародника, колишнього керівника МЗС Польщі Адама Ротфельда: "Я не здивований результатами виборів. Лідери помаранчевої команди постійно сварилися, а дивіденди від цього отримував лідер Партії регіонів", - наголосив він. Водночас А.Ротфельд висловив думку, що офіційна Варшава, в цьому випадку, не повинна керуватися персональними симпатіями чи антипатіями. На його переконання, "Польща повинна підтримувати свого одвічного сусіда - Україну, й великий народ, який має шанс будувати свою ідентичність".


Водночас у статті "Україна - це все-таки успіх", опублікованій на шпальтах "Газети Виборчої", її автор робить висновок, що попри очевидну недосконалість системи влади в Україні та відсутність необхідних реформ, які приблизили б країну до Євросоюзу, Україна залишається демократичною. Відзначається, що ця виборча кампанія, на відміну від попередньої в 2004 році, вже не була боротьбою між демократією та авторитаризмом. "Сьогодні незалежно від того, хто переможе, Україна залишиться хиткою демократією", - констатує він. Автор однак наголошує, що після виборів відкритим залишатиметься питання, як надалі еволюціонуватиме Україна: в бік Європи чи Росії? Він резюмує, що в невизначеності країни є очевидні негативи: "У той час, як Україна вирішуватиме, з ким їй бути, світ не зупиниться. Тому "буксуючи", вона, вочевидь, рухатиметься назад".


В інтерв'ю Польському агентству преси (РАР) голова групи спостерігачів на виборах від Європарламенту, європарламентарій від Польщі Павел Коваль зазначив, що ці вибори стали перемогою демократії і є свідченням того, що "помаранчева революція" не була даремною. "Був зроблений вибір, який сприймається усіма. Вибори однозначно схвалені всіма міжнародними місіями спостерігачів, зокрема ОБСЄ, Європарламенту, Ради Європи та НАТО", - наголосив він. На його переконання, наступні три тижні пройдуть під знаком запеклої виборчої кампанії перед другим туром.


Водночас, російська "Независимая газета" вважає, що надії кандидатів на високі результати можуть спровокувати масу скандалів. Видання наводить думка спікера парламенту Володимира Литвина, який відзначає посилення напруженості. Він не виключив, що навіть після другого туру виборів ситуація в Україні не стабілізується, оскільки переможець повинен бути визнаний главою держави на засіданні Верховної Ради. З огляду на те, що парламент розколотий на два табори, легітимізація результатів виборів може не відбутися: соратники Януковича не визнають Тимошенко й навпаки.


Що робити в такій ситуації - політики поки не знають. Вони відзначають, що вирішуватимуть проблеми в міру їх виникнення: спочатку визнання результатів першого туру, потім - другий тур і не менш складне затвердження його результатів. Кампанія, як раніше прогнозувалося, може тривати до весни й перетворитися на затяжну політичну війну, вважає видання.


"Коммерсантъ" упевнений, що головний скандал українських виборів пов'язаний зі спостерігачами із Грузії. Крім 15 офіційних представників грузинського ЦВК, в Україну прибули близько 2 тис. неофіційних спостерігачів. У керівництві грузинської опозиції "Ъ" заявили, що "спостерігачі" діють "за особистим завданням Саакашвілі", а керує ними глава парламентського комітету з оборони й безпеки Гіві Таргамадзе. Однак ЦВК України відмовив їм у реєстрації, і тому грузинські представники зареєструвалися як кореспонденти від українських ЗМІ. Екс-глава ЦВК Грузії Леван Тархнішвілі , який перебуває в Києві, повідомив, що мав "принципову бесіду" із представниками ЦВК України, і вони запевнили його, що спостерігачі з Грузії у найближчі дні одержать реєстрацію. "Тобто зможуть спостерігати за другим, вирішальним туром голосування", - заявив Тархнішвілі.


"Ведомости", аналізуючи перебіг президентської кампанії в Україні, торкаються питання майбутнього Сергія Тігіпка. Видання наводить думку політолога В.Фесенка про те, що Януковичу у випадку перемоги навряд чи вдасться сформувати стійку парламентську коаліцію, необхідну для призначення Тігіпка прем'єром, у цьому сенсі домовленості з Тимошенко для Тігіпка більш вигідні. Водночас, російський політолог Михайло Тульський вважає, що Сергій Тігіпко скоріше підтримає Януковича.


Тему виборів глави Української держави не залишили поза увагою більшість китайських мас-медіа. Це перші президентські вибори після "помаранчевої революції", інформує Міжнародне радіо Китаю. На українсько- и російськомовних ресурсах цього ЗМІ навіть створена спеціальна рубрика "Президентські вибори в Україні", де оновлюються повідомлення та фото з даної тематики. Користувачам роз'яснюють "кухню" українських виборів, що для китайських читачів має бути трохи незвично, адже в КНР немає прямих виборів до органів влади. Радіо також "надало мікрофон" основним претендентам, наводячи їхні висловлювання у день голосування.


Агентство "Синьхуа", кореспонденти якого робили репортажі безпосередньо з виборчих дільниць у Києві, повідомляло про те, що, незважаючи на холодну погоду, виборці йшли на голосування з ентузіазмом. "Більшість виборців висловлювали надію, що Україна буде просуватися до стабільності, розвитку та процвітання", - передавало агентство. Кореспонденту "Синьхуа" навіть вдалося поставити запитання лідеру Партії регіонів Віктору Януковичу, який після голосування поділився своїм відчуттям того, "що український народ чекає змін, уряд починає новий етап життя".


Газета "Женьмінь Жібао" у міжнародному огляді "Що принесуть вибори Президента України?" підкреслює: це не лише вибори президента, але й боротьба за контроль над парламентом і урядом, що приведе до серйозних змін у внутрішній та зовнішній політиці Української держави. Водночас, на даний момент важко спрогнозувати, хто отримає остаточну перемогу, визнає "Женьмінь Жібао". Автори огляду сумніваються у можливості домовленості між В.Януковичем и Ю.Тимошенко через "конфлікти й глибокі образи між двома сторонами, серйозні розбіжності в політичних баченнях". Видання ЦК КПК відзначає, що незалежно від того, хто переможе на виборах, результат голосування матиме значний вплив на розподіл політичних сил у парламенті. Що стосується зовнішньої політики, хто б не став президентом, відносини між Україною і Росією значно покращаться, зазначає "Женьмінь Жібао"


Провідна англомовна газета Китаю "Чайна Дейлі" звернула увагу, що різні кандидати долучили до своїх кампаній провідних американських політтехнологів. На думку видання, це має продемонструвати те, що США все одно залишаться партнером України, хто б не переміг на виборах.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект