За висновками литовської слідчої комісії, ЦРУ використовувало принаймні два таємних центри утримування у Литві після терористичних нападів на США 11 вересня 2001.
У звіті комітету литовського парламенту мовиться, що 2005 та 2006 року літакам, зафрахтованим ЦРУ, дозволялося робити посадку у Литві.
Твердиться, що литовським офіційним представникам не дозволялося наближуватися до літаків, так само, як їх не повідомлялося, хто перебував на борту.
Як повідомляють ЗМІ, подібні «чорні об'єкти» ЦРУ розташовувалися на території Польщі та Румунії.
Як виявила слідча комісія, у Литві принаймні вісім підозрюваних у тероризмі утримувалися у центрі у передмістях столиці країни, Вільнюсі.
Під центр було переобладнано колишню школу верхової їзди, і, як повідомляється, підозрювані утримувалися там у 2004-2005 роки.
У серпні цього року у повідомленнях американських ЗМІ твердилося, що Литва, Польща та Румунія усі утримували на своїх теренах таємні центри допитів ЦРУ.
Але парламентський звіт, як виглядає, знімає з політичного керівництва Литви відповідальність за будь-яке порушення прав людини, яке могло бути скоєне ЦРУ, повідомляє з Москви кореспондент ВВС.
У звіті мовиться, що навіть президент Литви не був повністю поінформований, чим саме займається американська спецслужба.
Таємні рейси
Практика "надзвичайної видачі" та давно підозрювана мережа американських таємних об'єктів утримування стала однією із найсуперечливіших сторін реакції адміністрації Буша на напади 11-го вересня.
"Надзвичайна видача" є тактикою захоплення підозрюваних бойовиків в одній країні та транспортування їх до іншої без юридичного нагляду.
Кореспондент ВВС з питань оборони та безпеки каже, що критики адміністрації Буша розглядали це спосіб уникнення правничих обмежень, та, у деяких випадках, за її словами, "винесення на контракт" тортур – хоча американські урядовці неодноразово заперечували ці звинувачення.
Це питання викликало значне напруження між Вашингтоном та деякими із його провідних союзників за часів адміністрації президента Буша.
На багато урядів, і не в останню чергу на уряд Великобританії чинився тиск щодо розкриття відомої їм інформації. Це, як також і тактика, до якої вдавалися чи не вдавалися американці, і наскільки широко, залишається нез'ясованим.
Американські урядовці натякали на можливі десятки в'язнів, які могли утримуватися у таємних центрах утримування. У суперечливому звіті Європарламенту, йдеться, однак, про сотні так званих "рейсів видачі".
Досі лише одна справ про таку видачу була розглянута у суді. Нещодавно італійський суд заочно засудив понад 20 американських агентів за участь викраденні мусульманського клерика на вулиці Мілану 2003 року.
Раніше президент США Барак Обома оголосив про закриття мережі центрів утримування за кордоном.
Як вважають, ця колишня школа верхової їзди в околицях Вільнюса слугувала центром утримання ЦРУ
|