"Шістка посередників" продовжує обговорювати ситуацію навколо іранської ядерної проблематики та можливі кроки щодо її вирішення. Дискусія представників Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Китаю, Франції, Росії та Німеччини відбулася напередодні у режимі телеконференції. Про це повідомив на брифінгу заступник Державного секретаря США Філіп Кроулі.
За словами дипломата, міжнародна спільнота "єдина у своєму рішенні": Іран має відповісти на запитання про його ядерні амбіції, або мати справу із посиленням тиску. Щодо можливих санкцій, то це питання Вашингтон "широко обговорюватиме з міжнародними партнерами протягом найближчих днів та тижнів", підкреслив він.
Речник Білого дому Роберт Гіббс наголосив на тому, що Іран вкотре продемонстрував небажання брати на себе відповідальність і йти назустріч міжнародній спільноті. "Рішення відмовитися від будь-яких зобов'язань - це тільки їхнє рішення. Ми запропонували інший шлях. Якщо вони його не приймуть, то відповідно будемо поводитися і ми", - підкреслив представник американської адміністрації.
Нагадаємо, що президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад у вівторок виступив з промовою у місті Шираз, де відмовився виконувати будь-які ультиматуми з боку США. За його словами, ІРІ не збирається давати відповідь на пропозиції Заходу до кінця 2009 року. Іранський лідер заявив, що міжнародна спільнота може встановлювати "стільки крайніх строків, скільки їй заманеться", однак Тегеран продовжуватиме їх ігнорувати. Більш того, якби Ісламська Республіка Іран збиралася створювати ядерну зброю, то у неї вистачило б сміливості заявити про це вголос, підкреслив Махмуд Ахмадінеджад.
У цьому контексті Роберт Гіббс відзначив, що офіційний Тегеран може не визнавати крайніх строків за будь-яких причин, але для міжнародної спільноти вони залишатимуться "цілком реальними".
Раніше Іран відмовився виконувати центральний пункт угоди щодо ядерної енергетики - передати третій країні для дозбагачення свій низькозбагачений уран. Тегеран волів би натомість обмінювати уран на ядерне паливо, яке б зберігалося на території країни під наглядом міжнародних експертів.
|