НОВИНИ

21.12.2009 | Іспанці будуть оновлювати Євросоюз та боротися з дискримінацією жінок
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Європейський Союз, починаючи з нового року, матиме нове обличчя. Згідно з Лісабонською угодою, євроустанови зазнають суттєвих реформ, а головний політичний орган ЄС, Європейську раду, на постійній основі очолить щойно обраний президент. Проте стара система головування в Євросоюзі, що кожні півроку переходить до нової країни, також збережеться, хоча вона й не буде такою всевладною, як це було донині. Тож через два тижні в ЄС головуватимуть іспанці. Радіо Свобода поцікавилося, чим саме займатиметься офіційний Мадрид біля керма Євросоюзу.


Пліч-о-пліч із новим президентом Європейської ради Германом Ван Ромпеєм на чолі Євросоюзу надалі працюватиме Іспанія. Як заявили у Брюсселі її представники, іспанське головування базуватиметься на двох принципах: оновлення та рівноправ’я.


Перший, насамперед, стосується самого управлінського апарату Євросоюзу. Мається на увазі, що наступними місяцями перетворюватимуться на дійсність вимоги Лісабонської угоди, яка передбачає новий розподіл влади у головних установах європейської співдружності.


«Саме цим ми й займатимемося, – заявив міністр закордонних справ Іспанії Мігель Анхель Моратінос. – Тому мова нині йде не про націоналістичне, а про, так би мовити, «європеїстичне» головування».


«Конкуренції між Сапатеро та Ван Ромпеєм не буде»


Більша централізація об’єднаної Європи передбачає й перехід до нової фази у зовнішньополітичних прагненнях. Нині Європейський Союз говоритиме з закордонними партнерами «в один голос». Принаймні, на це мають надію проєвропейські політичні сили.


Для цього у співдружності й надали більшої ваги посаді верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки. І обрану на цю посаду британку Катрін Аштон неофіційно називають «міністром закордонних справ Євросоюзу».


Та чи не виникне конкуренції між представниками іспанського головування та президентом Європейської ради, адже і прем’єр-міністр Іспанії, і Герман Ван Ромпей стоятимуть біля одного й того ж керма? «Ні, конкуренції не буде, – каже міністр Моратінос. – Хоча всі саміти ЄС проходитимуть насамперед під повним контролем президента Європейської ради».


Будь-які рішення, що ухвалюватимуться протягом дискусій, наприклад, щодо економіки, будуть насамперед рішеннями постійного президента Європейської ради Ван Ромпея, пояснює представник Іспанії, – хоча це й відбуватиметься при координації дій із керівником іспанського головування, прем’єр-міністром Іспанії Хосе Луїсом Родрігесом Сапатеро.


Логічно, що другим приоритетом своєї програми іспанці обрали боротьбу з наслідками кризи. Архітектура фінансової системи та органи контролю за цим ринком уже зазнали змін за нинішнього головування Швеції. Представники Іспанії кажуть, що їм залишається тільки продовжувати рух у тому ж напрямку.


А ще протягом наступних півроку вони також мають намір створити стратегічний план сталого розвитку Європи до 2020 року.


Іспанія дивитиметься на південь


Щодо зовнішньої політики, то через географічні, історико-культурні та економічні чинники Мадрид насамперед дивитиметься на південь. Саме тому й запланований у Барселоні великий саміт за участю країн-учасниць так званого «Середземноморського союзу».


Про іншу ініціативу – «Східне партнерство» – також пообіцяли не забути, здебільшого завдяки Угорщині та Польщі, які запропонували провести у себе низку зустрічей у рамках цієї схеми.


Проте жодних самітів із Україною протягом наступних півроку у Євросоюзі не відбудеться.


Натомість чимало уваги іспанці мають намір приділити стосункам зі Сполученими Штатами. А енергетичні питання будуть у центрі уваги двосторонніх зустрічей із Росією.


Дискримінація європейок


Особливий наголос у програмі іспанського головування зроблений у питаннях рівності жінок та чоловіків. Представниці слабкої статі навіть у правовому просторі Євросоюзу зазнають дискримінації, каже Моратінос.


«Ми висунули пропозиції, націлені на подолання насилля над жінками. Зокрема, їхні умови праці розцінюються як дискримінаційні, незважаючи на те, що це відбувається у Європейському Союзі, – заявив на презентації програми іспанського головування у ЄС Мігель Анхель Моратінос.


За його словами, загалом будь-які прояви дискримінації у будь-яких сферах мають бути подолані. «На мою думку, це – найкращий спосіб розширити права та свободи громадян Європи», – заявив голова іспанської дипломатії.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект