НОВИНИ

18.12.2009 | Безвізовий режим – крок назустріч чи поділ Балкан?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

З 19 грудня громадяни Сербії, Чорногорії та Македонії зможуть в’їжджати до Євросоюзу без віз. На перший погляд – позитивний сигнал для Балкан. Але тут приховано також потенційний конфлікт.


Річ у тім, що Албанія, Косово та Боснія-Герцеговина поки що не отримали безвізового режиму з ЄС. У Брюсселі кажуть, ці країни не встигли виконати необхідних передумов. Це означає, що боснійські серби і боснійські хорвати, маючи подвійне громадянство, зможуть без візи в’їжджати до ЄС, а боснійські мусульмани, приміром, ні.


На думку депутата Європарламенту від Словенії Тані Файон, це помилка: «Можливо, з фахово-технічної точки зору це було правильне рішення. Але воно має дуже негативні політичні наслідки для регіону. Адже певні групи населення цих країн зможуть їздити до ЄС без візи, а інші – ні. Виходить, ми ізолюємо їх і таким чином створюємо новий поділ на Західних Балканах».


Сортування за етнічною приналежністю


Численні противники візових нововведень критикують: таке сортування за етнічною приналежністю ділить балканське населення на два класи. Тим часом Євросоюз перекладає провину за це насамперед на боснійський та албанський уряди. Мовляв, самі винні, що не виконали умов.


«Боснія-Герцеговина не виконала передумов – таких, як належний захист від фальшувань документів чи добре функціонуючий прикордонний контроль, - пояснює представник Ради міністрів ЄС Золтан Мартінуш. - Ці передумови поставила Європейська комісія, тобто неполітична інституція. Тому це було не політичне, а чисто формальне рішення».


«Нам теж потрібні добрі новини»


Однак оглядачі занепокоєні. Насамперед у Косові та Боснії-Герцеговині дедалі більше наростає розчарування Євросоюзом. А також сумніви щодо європейської політики розширення, каже Агрон Байрамі, головний редактор впливової косовської газети Koha Ditore.


«Ми відкриваємо себе Європейському союзові. Але що нам натомість дає ЄС? Наскільки всерйоз спільнота готова сприймати західні Балкани як частину Європи? Так само, як Брюссель хоче отримувати добрі новини з нашого регіону, нам теж необхідно отримувати добрі новини від ЄС», - каже Байрамі.


Розчарування в Косові або Боснії і Герцеговині небезпечне. Обидві країни мають дуже вагоме значення для стабільності та мирного майбутнього регіону. Восени 2010 року в Боснії, приміром, мають відбутися вибори. Оглядачі побоюються, що такий вибірковий підхід ЄС щодо візової політики посилить ультранаціоналістичні настрої в регіоні.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6978. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект