НОВИНИ

14.12.2009 | CША-Росія: стара угода про скорочення озброєнь вже недійсна. Нової ще нема
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

П’ятого грудня закінчився термін дії американо-російської угоди про скорочення стратегічних озброєнь. Хоча обидві сторони сподівалися укласти новий договір до початку місяця, переговори у Женеві (Швейцарія) досі не завершено.



Російська балістична ракета класу «Тополь-M» (За класифікацією НАТО «SS-25»), 2008 р.


США й Росія погодилися дотримувати умов Договору, поки не домовляться про новий документ. Тим не менше, одразу після кінцевої дати 5-го грудня змушений був припинити діяльність американський інспекційний офіс на Воткінському ракетному заводі в Удмуртії, де будують твердопаливні стратегічні ракети «Тополь» і «Булава». Американці там роками інспектували всю продукцію. Вони цілодобово перевіряли не лише конвеєри, а й залізничні платформи, на які завантажували ракети. Однак у Вашингтоні не дуже шкодують, бо вже існують комп’ютерні технології, здатні на відстані ефективно перевіряти дотримання Угоди.


Між тим, президент США Барак Обама казав, що хотів би «домовитися з Росією... і продовжити умови верифікації договору СТАРТ 1 ще до закінчення терміну дії».


Президенти Обама і Медведєв у Москві у липні цього року домовилися, що нова угода передбачатиме скорочення кількості стратегічних ядерних боєголовок до менш, ніж 1700 одиниць. А старий Договір, що став недійсним, встановлював ліміт 6 тисяч боєголовок для кожної сторони.


Білий дім сподівався піти далі, домовитися з Росією про те, щоб, цитуючи заяву, «зупинити розробку нових ядерних озброєнь, домовитися про зняття з бойового чергування американських та російських балістичних ракет... (Сторони) прагнутимуть розширення американо-російської заборони ракет середнього радіусу дії з тим, щоб зробити ту угоду глобальною». Але на сьогодні все це знаходиться на стадії дискусій у Женеві.


Як подає «Вашингтон Пост», посилаючись на урядові джерела, сторони вже у принципі домовилися щодо кількості боєголовок, щодо числа засобів доставки і що саме вважати засобами доставки. Наприклад, чи вважати засобом доставки міжконтинентальну балістичну ракету з неядерним зарядом. Переговори тривають.


Проти глобальних атак у кібер-просторі


Почалися переговори про обопільні заходи посилення безпеки інтернет-простору. Це щось нове... Йдеться про переговори між комісіями контролю над озброєннями США й Росії про обмеження військового використання кібер-простору. Москва раніше пропонувала спільні заходи, але щойно тепер Вашингтон погодився на переговори.


Як повідомляє «Нью-Йорк Таймс», Білий дім усвідомив, що дедалі більше держав обзаводяться кібер-зброєю і треба запобігти міжнародним перегонам таких озброєнь. Останнім часом тисячами обчислюються щоденні хакерські інтернет-напади на урядові та корпоративні комп’ютерні системи. Хакери псують комп’ютери Пентагону, викрадають індустріальні таємниці, переривають працю урядових вебсайтів.


У листопаді Вашингтон відвідала делегація російської Ради безпеки на чолі з генералом Владиславом Шерстюком, заступником секретаря Ради. Відбулися переговори з представниками Пентагону, держдепартаменту, Ради національної безпеки при Білому домі і міністерства внутрішньої безпеки.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект